ENG115: En introduksjon til engelskspråklig litteratur
- Snitt (beståtte)
- 3,14C
- Stryk
- 20,5 %
- Kandidater
- 751
- År
- 2014–2024
H2024
snitt 3,52 blant beståtte
2,89 med stryk
56 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 3,14
- Snitt med stryk
- 2,50
- Strykprosent
- 20,5 %
- Med bokstavkarakter
- 751
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 456 | 69 % | 3,19 | 18,0 % |
| Menn | 203 | 31 % | 3,26 | 25,1 % |
Av 659 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 87 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2014–2024.
År for år
11 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2024 | 59 | 3,43 (C) | 17 % |
| 2023 | 62 | 3,09 (C) | 15 % |
| 2022 | 67 | 2,90 (C) | 28 % |
| 2021 | 68 | 3,31 (C) | 28 % |
| 2020 | 88 | 3,30 (C) | 22 % |
| 2019 | 57 | 3,04 (C) | 9 % |
| 2018 | 70 | 2,35 (D) | 34 % |
| 2017 | 66 | 3,30 (C) | 5 % |
| 2016 | 91 | 3,84 (B) | 12 % |
| 2015 | 65 | 2,48 (D) | 29 % |
| 2014 | 58 | 2,88 (C) | 28 % |
Ofte stilte spørsmål om ENG115
Hva er snittkarakteren i ENG115 ved UiS?
Snittet blant beståtte er 3,14, som tilsvarer bokstavkarakteren C. Tallet er basert på 751 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2014–2024, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i ENG115?
20,5 % av kandidatene har strøket i ENG115 ved UiS i perioden 2014–2024.
Hvilken karakter er vanligst i ENG115?
Den vanligste karakteren i ENG115 er C (26 % av kandidatene), og 30 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir ENG115?
ENG115 En introduksjon til engelskspråklig litteratur gir 15,0 studiepoeng ved Universitetet i Stavanger.
Hvem tar ENG115?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hva ligger du an til i ENG115?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere ENG-emner ved UiS
- ENG100 Innføring i engelsk språk
- ENG145 Innføring i engelsk språk
- ENG175 Amerikansk litteratur og kultur
- ENG140 Engelsk fonetikk og intonasjon
- ENG195 Engelsk fonetikk og fonologi
- ENG130 Andre stemmer - Global engelsk litteratur
- ENG165 Amerikansk litteratur og kultur
- ENG105 Britisk og irsk litteratur
- ENG180 Engelsk språkbruk med didaktikk
- ENG150 Engelsk språkbruk
Emnekoden ENG115 ved andre læresteder
- Universitetet i Bergen 809 kandidater
Emner studentene på ENG115 også tar
- HIS145 Europeisk historie fra antikken til nytid 689 kandidater
- ENG271 Fordypning i engelsk litteratur 50 kandidater
- HIS165 Moderne historie 529 kandidater
- HIS175 Hva er historie? Om historiografi, historisk teori, metode og historiedidaktikk 515 kandidater
- ENG113 Introduction to Literary Studies 100 kandidater
- ENG290 Bacheloroppgave i engelsk 44 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2014–2024 har 751 kandidater tatt ENG115 (En introduksjon til engelskspråklig litteratur) ved Universitetet i Stavanger. Snittkarakteren blant beståtte er 3,14 (C), den vanligste karakteren er C, og 30 % ender på A eller B. 20,5 % av kandidatene stryker. I 2024 endte snittet på 3,43 (C) – opp fra 3,09 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2014–2024, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

