ENG195: Engelsk fonetikk og fonologi
- Snitt (beståtte)
- 3,48C
- Stryk
- 6,5 %
- Kandidater
- 658
- År
- 2015–2025
V2025
snitt 3,40 blant beståtte
3,14 med stryk
51 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 3,48
- Snitt med stryk
- 3,25
- Strykprosent
- 6,5 %
- Med bokstavkarakter
- 658
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 420 | 70 % | 3,62 | 4,8 % |
| Menn | 181 | 30 % | 3,41 | 5,0 % |
Av 601 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 91 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2015–2025.
År for år
11 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 51 | 3,40 (C) | 8 % |
| 2024 | 36 | 3,50 (B) | 0 % |
| 2023 | 57 | 3,18 (C) | 0 % |
| 2022 | 43 | 3,82 (B) | 12 % |
| 2021 | 60 | 3,55 (B) | 0 % |
| 2020 | 71 | 3,55 (B) | 7 % |
| 2019 | 71 | 3,76 (B) | 6 % |
| 2018 | 67 | 3,70 (B) | 6 % |
| 2017 | 71 | 3,65 (B) | 7 % |
| 2016 | 64 | 3,42 (C) | 14 % |
| 2015 | 67 | 2,80 (C) | 10 % |
Ofte stilte spørsmål om ENG195
Hva er snittkarakteren i ENG195 ved UiS?
Snittet blant beståtte er 3,48, som tilsvarer bokstavkarakteren C. Tallet er basert på 658 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2015–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i ENG195?
6,5 % av kandidatene har strøket i ENG195 ved UiS i perioden 2015–2025.
Hvilken karakter er vanligst i ENG195?
Den vanligste karakteren i ENG195 er B (31 % av kandidatene), og 50 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir ENG195?
ENG195 Engelsk fonetikk og fonologi gir 15,0 studiepoeng ved Universitetet i Stavanger.
Hvem tar ENG195?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hva ligger du an til i ENG195?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere ENG-emner ved UiS
- ENG100 Innføring i engelsk språk
- ENG145 Innføring i engelsk språk
- ENG115 En introduksjon til engelskspråklig litteratur
- ENG175 Amerikansk litteratur og kultur
- ENG140 Engelsk fonetikk og intonasjon
- ENG130 Andre stemmer - Global engelsk litteratur
- ENG165 Amerikansk litteratur og kultur
- ENG105 Britisk og irsk litteratur
- ENG180 Engelsk språkbruk med didaktikk
- ENG150 Engelsk språkbruk
Emner studentene på ENG195 også tar
- HIS145 Europeisk historie fra antikken til nytid 689 kandidater
- ENG271 Fordypning i engelsk litteratur 50 kandidater
- ENG113 Introduction to Literary Studies 100 kandidater
- HIS165 Moderne historie 529 kandidater
- HIS175 Hva er historie? Om historiografi, historisk teori, metode og historiedidaktikk 515 kandidater
- ENG290 Bacheloroppgave i engelsk 44 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2015–2025 har 658 kandidater tatt ENG195 (Engelsk fonetikk og fonologi) ved Universitetet i Stavanger. Snittkarakteren blant beståtte er 3,48 (C), den vanligste karakteren er B, og 50 % ender på A eller B. 6,5 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 3,40 (C) – omtrent som året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2015–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

