Hopp til innhold

PPU143: Matematikk fagdidaktikk del 1

Snitt (beståtte)
3,56–3,67B
Stryk
2–4,1 %
Kandidater
236–259
År
2014–2025

Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2014–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.

H2025

snitt 4,08–4,18 blant beståtte

4,08–4,18 med stryk

11–12 kandidater

3
A25–27
7
B58–64
1–2
C9–17
0
D0 %
0
E0 %
0
F0 %
H2014H2025

Snitt per termin (beståtte)

BCDH2014: 3,14–3,63H2015: 3,07–3,38H2016: 3,27–3,32H2017: 3,58–3,65V2018: 2,25–2,40H2018: 3,65–3,72H2019: 3,81–3,88H2020: 3,57–3,76H2021: 3,70–3,79H2022: 3,85H2023: 3,86–4,08H2024: 3,83–3,92H2025: 4,08–4,18H2014H2017H2019H2022H20254,08–4,18

Stryk per termin

25 %12.5 %H2014: 0 %H2015: 6–14 %H2016: 2–4 %H2017: 4–8 %V2018: 0 %H2018: 4–7 %H2019: 4–7 %H2020: 0 %H2021: 0 %H2022: 0 %H2023: 0 %H2024: 0 %H2025: 0 %H2014H2017H2019H2022H20250 %
15–17
A38–41
39–43
B101–102
27–30
C69–73
8–11
D20–27
1–3
E3–6
2–4
F5–10

Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.

Snitt blant beståtte
3,56–3,67
Snitt med stryk
3,42–3,60
Strykprosent
2–4,1 %
Med bokstavkarakter
236–259

År for år

12 år
ÅrKandidaterSnitt (beståtte)Stryk
202511–124,08–4,18 (B)0 %
202412–133,83–3,92 (B)0 %
202312–143,86–4,08 (B)0 %
2022133,85 (B)0 %
202119–203,70–3,79 (B)0 %
202021–233,57–3,76 (B)0 %
201927–293,81–3,88 (B)4–7 %
201830–333,45–3,52 (C–B)3–6 %
201724–263,58–3,65 (B)4–8 %
201648–503,27–3,32 (C)2–4 %
201513–173,07–3,38 (C)6–14 %
20146–93,14–3,63 (C–B)0 %

Ofte stilte spørsmål om PPU143

Hva er snittkarakteren i PPU143 ved UiS?

Snittet blant beståtte er 3,56–3,67, som tilsvarer bokstavkarakteren B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 236–259 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2014–2025, rapportert til HK-dir (DBH).

Hvor mange stryker i PPU143?

2–4,1 % av kandidatene har strøket i PPU143 ved UiS i perioden 2014–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.

Hvilken karakter er vanligst i PPU143?

Den vanligste karakteren i PPU143 er B (39–43 % av kandidatene), og 55–60 % ender på A eller B.

Hvor mange studiepoeng gir PPU143?

PPU143 Matematikk fagdidaktikk del 1 gir 7,5 studiepoeng ved Universitetet i Stavanger.

Hvem tar PPU143?

Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.

Hvor fører PPU143?

Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.

Hva ligger du an til i PPU143?

Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.

Legg i semesteret mitt

Flere PPU-emner ved UiS

Emner studentene på PPU143 også tar

Fra Lektorutdanning for trinn 8-13: studentene der tar både PPU143 og disse.

Kort oppsummert

I perioden 2014–2025 har 236–259 kandidater tatt PPU143 (Matematikk fagdidaktikk del 1) ved Universitetet i Stavanger. Snittkarakteren blant beståtte er 3,56–3,67 (B), den vanligste karakteren er B, og 55–60 % ender på A eller B. 2–4,1 % av kandidatene stryker.

Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2014–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.

Hvorfor tallene kan være litt lave

HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.

Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.

Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 2–4,1 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.

Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.