- Snitt (beståtte)
- 3,40–3,54C–B
- Stryk
- 7,3–10,1 %
- Kandidater
- 280–308
- År
- 2011–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2011–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2025
snitt 2,67–3,08 blant beståtte
2,67–3,08 med stryk
11–14 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,40–3,54
- Snitt med stryk
- 3,09–3,29
- Strykprosent
- 7,3–10,1 %
- Med bokstavkarakter
- 258–286
22 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
År for år
15 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 11–14 | 2,67–3,08 (C) | 0 % |
| 2024 | 13–16 | 3,46–3,69 (C–B) | 7–14 % |
| 2023 | 14–16 | 3,50–3,69 (B) | 7–13 % |
| 2022 | 30–31 | 3,83 (B) | 3–6 % |
| 2021 | 12–15 | 2,60–3,09 (C) | 20–25 % |
| 2020 | 22 | – | 14 % |
| 2019 | 16–20 | 3,00–3,19 (C) | 5–12 % |
| 2018 | 14–16 | 3,67–3,83 (B) | 19–21 % |
| 2017 | 8–9 | 3,88–3,89 (B) | 0 % |
| 2016 | 18–21 | 3,42–3,65 (C–B) | 5–11 % |
| 2015 | 29–30 | 3,59–3,69 (B) | 10 % |
| 2014 | 28–29 | 3,67 (B) | 4–7 % |
| 2013 | 24–26 | 3,46–3,57 (C–B) | 4–8 % |
| 2012 | 23–24 | 3,10–3,20 (C) | 13 % |
| 2011 | 18–19 | 3,16–3,28 (C) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om PPU505
Hva er snittkarakteren i PPU505 ved UiS?
Snittet blant beståtte er 3,40–3,54, som tilsvarer bokstavkarakteren C–B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 258–286 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2011–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i PPU505?
7,3–10,1 % av kandidatene har strøket i PPU505 ved UiS i perioden 2011–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i PPU505?
Den vanligste karakteren i PPU505 er B (33–37 % av kandidatene), og 46–51 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir PPU505?
PPU505 Pedagogikk II gir 15,0 studiepoeng ved Universitetet i Stavanger.
Hva ligger du an til i PPU505?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere PPU-emner ved UiS
- PPU111 Skolens og lærerens verdier og oppgaver
- PPU112 Læring og pedagogisk virksomhet
- PPU113 Skolens og lærerens verdier og oppgaver
- PPU114 Læring og pedagogisk virksomhet
- PPU101 Examen paedagogicum
- PPU211 Felles fag- og yrkesdidaktikk. Skolen i samfunnet - ledelse av lærings- og utviklingsarbeid
- PPU133 Historie og samfunnsfag fagdidaktikk del 1
- PPU134 Historie og samfunnsfag fagdidaktikk del 2
- PPU100 Pedagogikk
- PPU131 Engelsk fagdidaktikk del 1
Emner studentene på PPU505 også tar
- BAM215 Sats- og hørelære I 125 kandidater
- BAM225 Sats- og hørelære II 120 kandidater
- BAM321 Entreprenørskap 197 kandidater
- PPU500 Pedagogikk 331 kandidater
- BAM531 Egendefinert prosjekt 132 kandidater
- PPU411 Kunstfagdidaktikk II 278 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2011–2025 har 280–308 kandidater tatt PPU505 (Pedagogikk II) ved Universitetet i Stavanger. Snittkarakteren blant beståtte er 3,40–3,54 (C–B), den vanligste karakteren er B, og 46–51 % ender på A eller B. 7,3–10,1 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2011–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 7,3–10,1 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

