- Snitt (beståtte)
- 2,93–2,99C
- Stryk
- 5,1–7,1 %
- Kandidater
- 302–318
- År
- 2017–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2017–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2025
snitt 3,35–3,44 blant beståtte
3,11–3,31 med stryk
26–28 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 2,93–2,99
- Snitt med stryk
- 2,73–2,84
- Strykprosent
- 5,1–7,1 %
- Med bokstavkarakter
- 302–318
År for år
9 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 26–28 | 3,35–3,44 (C) | 4–7 % |
| 2024 | 34–35 | 2,79–2,86 (C) | 0 % |
| 2023 | 35–36 | 2,56–2,64 (C) | 8–9 % |
| 2022 | 33–35 | 3,09–3,16 (C) | 3–6 % |
| 2021 | 30–31 | 2,89–2,96 (C) | 13 % |
| 2020 | 26–29 | 3,04–3,19 (C) | 4–7 % |
| 2019 | 36–40 | 2,97–3,03 (C) | 5–11 % |
| 2018 | 34–35 | 2,23–2,28 (D) | 9 % |
| 2017 | 48–49 | 3,36 (C) | 2–4 % |
Ofte stilte spørsmål om ELE119
Hva er snittkarakteren i ELE119 ved HVL?
Snittet blant beståtte er 2,93–2,99, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 302–318 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2017–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i ELE119?
5,1–7,1 % av kandidatene har strøket i ELE119 ved HVL i perioden 2017–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i ELE119?
Den vanligste karakteren i ELE119 er C (37–39 % av kandidatene), og 26–28 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir ELE119?
ELE119 Kraftelektronikk gir 10,0 studiepoeng ved Høgskulen på Vestlandet.
Hvem tar ELE119?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører ELE119?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i ELE119?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere ELE-emner ved HVL
Emner studentene på ELE119 også tar
Fra Bachelor i ingeniørfag, elkraftteknikk: studentene der tar både ELE119 og disse.
- ELE117 Høyspenningssystemer 291 kandidater
- ELE114 Elektriske maskiner 317 kandidater
- ELE112 Elektriske installasjoner 227 kandidater
- ELE123 Elektriske anlegg 227 kandidater
- ING104 Innføring i ingeniørfaglig yrkesutøvelse og arbeidsmetoder 720 kandidater
- ING271 Bølgefysikk og termodynamikk 123 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2017–2025 har 302–318 kandidater tatt ELE119 (Kraftelektronikk) ved Høgskulen på Vestlandet. Snittkarakteren blant beståtte er 2,93–2,99 (C), den vanligste karakteren er C, og 26–28 % ender på A eller B. 5,1–7,1 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2017–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 5,1–7,1 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

