- Snitt (beståtte)
- 3,02–3,09C
- Stryk
- 2,1–3 %
- Kandidater
- 326–341
- År
- 2012–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2012–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2025
snitt 3,60–3,80 blant beståtte
3,60–3,80 med stryk
14–16 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,02–3,09
- Snitt med stryk
- 2,93–3,02
- Strykprosent
- 2,1–3 %
- Med bokstavkarakter
- 326–341
År for år
10 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 14–16 | 3,60–3,80 (B) | 0 % |
| 2023 | 16–18 | 3,44–3,69 (C–B) | 0 % |
| 2021 | 67 | 3,16 (C) | 0 % |
| 2019 | 30–31 | 3,52–3,60 (B) | 0 % |
| 2018 | 60–62 | 3,10–3,16 (C) | 0 % |
| 2017 | 32–34 | 2,81–2,88 (C) | 3–6 % |
| 2016 | 34–36 | 2,58–2,65 (C) | 3–6 % |
| 2014 | 32 | 2,79 (C) | 13 % |
| 2013 | 16–18 | 2,59–2,76 (C) | 0 % |
| 2012 | 25–27 | 2,64–2,71 (C) | 4–8 % |
Ofte stilte spørsmål om BA6012
Hva er snittkarakteren i BA6012 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 3,02–3,09, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 326–341 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2012–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i BA6012?
2,1–3 % av kandidatene har strøket i BA6012 ved NTNU i perioden 2012–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i BA6012?
Den vanligste karakteren i BA6012 er C (35–37 % av kandidatene), og 33–35 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir BA6012?
BA6012 Grunnleggende jernbaneteknikk gir 7,5 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Hva ligger du an til i BA6012?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere BA-emner ved NTNU
- BA6280 VDC-Certificate Program Norge NTNU - Stanford
- BA6230 Gnist 1 Grunnleggende prosjektledelse for Skanska
- BA6202 Risikostyring i prosjekter
- BA6231 Gnist 2 Videregående prosjektledelse for Skanska
- BA6105 Styring og ledelse av prosjekter
- BA6057 Vegbygging
- BA6131 Byggherreskolen 1 - Byggherrestrategi
- BA6133 Byggherreskolen 3 - Kommunikasjon og ledelse
- BA6132 Byggherreskolen 2 - Styring og oppfølging av kontrakter
- BARN3300 Children, Youth and Development
Emner studentene på BA6012 også tar
- BA6051 Kostnader og nytte av samferdselsanlegg 250 kandidater
- BA6052 Strategisk planlegging av transportinfrastruktur 238 kandidater
- BA6061 Drift og vedlikehold 168 kandidater
- BA6013 Trafikksikkerhetsrevisjoner og -inspeksjoner 246 kandidater
- BM6801 Trafikkteknikk og transportanalyse 31 kandidater
- VB6105 Matematiske metoder 2A 41 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2012–2025 har 326–341 kandidater tatt BA6012 (Grunnleggende jernbaneteknikk) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,02–3,09 (C), den vanligste karakteren er C, og 33–35 % ender på A eller B. 2,1–3 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2012–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 2,1–3 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

