- Snitt (beståtte)
- 4,26–4,36B
- Stryk
- 0 %
- Kandidater
- 287–308
- År
- 2005–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2005–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2025
snitt 4,40–4,50 blant beståtte
4,40–4,50 med stryk
14–15 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 4,26–4,36
- Snitt med stryk
- 4,26–4,36
- Strykprosent
- 0 %
- Med bokstavkarakter
- 287–308
År for år
21 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 14–15 | 4,40–4,50 (B–A) | 0 % |
| 2024 | 18–19 | 4,16–4,22 (B) | 0 % |
| 2023 | 23–24 | 4,46–4,52 (B–A) | 0 % |
| 2022 | 16 | 4,31 (B) | 0 % |
| 2021 | 25–27 | 4,19–4,32 (B) | 0 % |
| 2020 | 9–10 | 4,30–4,44 (B) | 0 % |
| 2019 | 13–14 | 4,43–4,54 (B–A) | 0 % |
| 2018 | 13–14 | 4,29–4,38 (B) | 0 % |
| 2017 | 9–12 | 4,00–4,33 (B) | 0 % |
| 2016 | 14 | 4,64 (A) | 0 % |
| 2015 | 19 | 4,63 (A) | 0 % |
| 2014 | 15–16 | 4,44–4,53 (B–A) | 0 % |
| 2013 | 11 | 4,55 (A) | 0 % |
| 2012 | 4–5 | 4,20–4,50 (B–A) | 0 % |
| 2011 | 9–10 | 4,20–4,33 (B) | 0 % |
| 2010 | 5–7 | 4,14–4,40 (B) | 0 % |
| 2009 | 18–19 | 4,05–4,11 (B) | 0 % |
| 2008 | 7–10 | 3,44–3,88 (C–B) | 0 % |
| 2007 | 10–11 | 4,09–4,20 (B) | 0 % |
| 2006 | 13 | 4,08 (B) | 0 % |
| 2005 | 22 | 4,09 (B) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om IØ6015
Hva er snittkarakteren i IØ6015 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 4,26–4,36, som tilsvarer bokstavkarakteren B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 287–308 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2005–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i IØ6015?
0 % av kandidatene har strøket i IØ6015 ved NTNU i perioden 2005–2025.
Hvilken karakter er vanligst i IØ6015?
Den vanligste karakteren i IØ6015 er A (44–47 % av kandidatene), og 85–90 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir IØ6015?
IØ6015 Finansiering av forretningsutvikling gir 7,5 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Hva ligger du an til i IØ6015?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere IØ-emner ved NTNU
- IØ6501 Ledelse og strategi
- IØ6502 Økonomistyring for beslutningstakere
- IØ2000 Hvordan bli en endringsagent? Innovasjon og entreprenørskap i praksis
- IØ1000 Ledelse i praksis
- IØ1003 Ledelse i frivillige organisasjoner
- IØ6022 Id utvikling og entreprenørskap, Midt-Norge Take-Off
- IØ6203 Strategisk program- og porteføljeledelse
- IØ6029 Strategi og innovasjonsledelse
- IØ1004 Topplederrollen i frivillige organisasjoner
- IØ6025 Entreprenørskap - Venture CUP
Emner studentene på IØ6015 også tar
- PK6100 Ledelse og eierskap i prosjekter 705 kandidater
- SOS6502 Organisasjon og endring 1 925 kandidater
- SOS6516 Forskningsdesign og forskningsmetode 357 kandidater
- SOS6501 Digitalisering i samfunn og arbeidsliv 727 kandidater
- RAD6502 Coaching og veiledning som ledelsesverktøy 516 kandidater
- RAD6501 Relasjonell ledelses- og teamutvikling 447 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2005–2025 har 287–308 kandidater tatt IØ6015 (Finansiering av forretningsutvikling) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 4,26–4,36 (B), den vanligste karakteren er A, og 85–90 % ender på A eller B. 0 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2005–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 60–75 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

