- Snitt (beståtte)
- 3,79–3,86B
- Stryk
- 0,6–1,3 %
- Kandidater
- 760–793
- År
- 2005–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2005–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2025
snitt 3,61–3,81 blant beståtte
3,61–3,81 med stryk
21–23 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,79–3,86
- Snitt med stryk
- 3,75–3,83
- Strykprosent
- 0,6–1,3 %
- Med bokstavkarakter
- 760–793
År for år
20 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 63–67 | 3,42–3,52 (C–B) | 2–3 % |
| 2024 | 17–18 | 3,67–3,76 (B) | 0 % |
| 2023 | 66–69 | 3,16–3,22 (C) | 1–3 % |
| 2022 | 52–55 | 3,37–3,44 (C) | 2–4 % |
| 2021 | 41–44 | 3,48–3,58 (C–B) | 2–5 % |
| 2020 | 72–74 | 3,95–4,01 (B) | 0 % |
| 2019 | 40 | 4,43 (B) | 0 % |
| 2018 | 31–35 | 4,29–4,45 (B) | 0 % |
| 2017 | 32 | 4,25 (B) | 0 % |
| 2016 | 12 | 4,25 (B) | 0 % |
| 2015 | 16–17 | 4,63–4,65 (A) | 0 % |
| 2014 | 47–48 | 4,69–4,72 (A) | 0 % |
| 2013 | 37–38 | 3,92–3,97 (B) | 0 % |
| 2012 | 41–42 | 3,98–4,00 (B) | 0 % |
| 2011 | 41–42 | 3,66–3,69 (B) | 0 % |
| 2010 | 24–27 | 3,58–3,72 (B) | 0 % |
| 2009 | 25–27 | 3,63–3,68 (B) | 4–8 % |
| 2008 | 53 | 3,89 (B) | 0 % |
| 2007 | 24–26 | 3,16–3,32 (C) | 0 % |
| 2005 | 26–27 | 3,41–3,50 (C–B) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om SOS6501
Hva er snittkarakteren i SOS6501 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 3,79–3,86, som tilsvarer bokstavkarakteren B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 760–793 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2005–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i SOS6501?
0,6–1,3 % av kandidatene har strøket i SOS6501 ved NTNU i perioden 2005–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i SOS6501?
Den vanligste karakteren i SOS6501 er B (34–36 % av kandidatene), og 63–66 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir SOS6501?
SOS6501 Digitalisering i samfunn og arbeidsliv gir 7,5 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Hva ligger du an til i SOS6501?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere SOS-emner ved NTNU
- SOS1002 Samfunnsvitenskapelig forskningsmetode
- SOS1000 Innføring i sosiologi
- SOS1001 Samfunnsteori
- SOS1006 Mediesosiologi
- SOS1016 Sosiologi og samfunn
- SOS6502 Organisasjon og endring
- SOS2018 Samfunn, organisasjon og ledelse
- SOS3004 Kvalitative metoder
- SOS3003 Anvendt statistisk dataanalyse i samfunnsvitenskap
- SOS3005 Kvantitative metoder
Emner studentene på SOS6501 også tar
- IØ6501 Ledelse og strategi 2 172 kandidater
- PK6100 Ledelse og eierskap i prosjekter 705 kandidater
- SOS6516 Forskningsdesign og forskningsmetode 357 kandidater
- IØ6502 Økonomistyring for beslutningstakere 1 255 kandidater
- RAD6502 Coaching og veiledning som ledelsesverktøy 516 kandidater
- RAD6501 Relasjonell ledelses- og teamutvikling 447 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2005–2025 har 760–793 kandidater tatt SOS6501 (Digitalisering i samfunn og arbeidsliv) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,79–3,86 (B), den vanligste karakteren er B, og 63–66 % ender på A eller B. 0,6–1,3 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2005–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 0,6–1,3 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

