- Snitt (beståtte)
- 3,29C
- Stryk
- 5,5 %
- Kandidater
- 2 796
- År
- 2019–2023
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2019–2023. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2023
snitt 3,10 blant beståtte
2,44 med stryk
113 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 3,29
- Snitt med stryk
- 3,00
- Strykprosent
- 5,5 %
- Med bokstavkarakter
- 1 326
1 469 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 781 | 28 % | 3,27 | 5,9 % |
| Menn | 2 014 | 72 % | 3,29 | 5,3 % |
Av 2 795 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 100 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2019–2023.
År for år
5 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2023 | 113 | 3,10 (C) | 21 % |
| 2022 | 636 | 3,33 (C) | 5 % |
| 2021 | 669 | – | 4 % |
| 2020 | 782 | – | 1 % |
| 2019 | 596 | 3,27 (C) | 11 % |
Ofte stilte spørsmål om IMAT1001
Hva er snittkarakteren i IMAT1001 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 3,29, som tilsvarer bokstavkarakteren C. Tallet er basert på 1 326 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2019–2023, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i IMAT1001?
5,5 % av kandidatene har strøket i IMAT1001 ved NTNU i perioden 2019–2023.
Hvilken karakter er vanligst i IMAT1001?
Den vanligste karakteren i IMAT1001 er C (28 % av kandidatene), og 40 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir IMAT1001?
IMAT1001 Matematiske metoder 1 gir 10,0 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Er IMAT1001 vanskelig?
Studenter som har tatt emnet (9 svar) vurderer vanskeligheten som «Vanskelig» og arbeidsmengden som «Arbeidsomt», og 5,5 % stryker.
Hvem tar IMAT1001?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
- Elektro - bachelor i ingeniørfag320 kandidater · 23 %
- Bygg - bachelor i ingeniørfag253 kandidater · 18 %
- Data - bachelor i ingeniørfag197 kandidater · 14 %
- Maskin - bachelor i ingeniørfag184 kandidater · 13 %
- Fornybar energi - bachelor i ingeniørfag165 kandidater · 12 %
- Logistikk - bachelor i ingeniørfag98 kandidater · 7 %
- Materialteknologi - bachelor i ingeniørfag74 kandidater · 5 %
- Havbruk - bachelor i ingeniørfag61 kandidater · 4 %
Hvor fører IMAT1001?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i IMAT1001?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere IMAT-emner ved NTNU
- IMAT1002 Matematikk for ingeniørfag 1
- IMAT2100 Matematiske metoder 3
- IMAT2031 Matematiske metoder 2A
- IMAT2011 Matematiske metoder 2 for Elektro og Fornybar energi
- IMAT2022 Matematikk for ingeniørfag 2 B
- IMAT2021 Matematiske metoder 2 for Dataingeniør
- IMAT1050 Matematikk med beskrivende statistikk og sannsynlighet
- IMAT2012 Matematikk for ingeniørfag 2 A
- IMAT2024 Matematikk for ingeniørfag 2 D
- IMAT3012 Matematikk for ingeniørfag 3 B
Emner studentene på IMAT1001 også tar
- ISTT1002 Statistikk 2 021 kandidaterTas også på Elektro - bachelor i ingeniørfag
- IELET1001 Elektroteknikk 1 959 kandidaterTas også på Elektro - bachelor i ingeniørfag
- IFYKJT1001 Fysikk/kjemi 1 098 kandidaterTas også på Elektro - bachelor i ingeniørfag
- MEKT1001 Mekanikk 1 107 kandidaterTas også på Bygg - bachelor i ingeniørfag
- INGT2300 Ingeniørfaglig systemtenkning 2 478 kandidaterTas også på Elektro - bachelor i ingeniørfag
- IELET2003 Elektroteknikk 2 653 kandidaterTas også på Elektro - bachelor i ingeniørfag
Kort oppsummert
I perioden 2019–2023 har 2 796 kandidater tatt IMAT1001 (Matematiske metoder 1) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,29 (C), den vanligste karakteren er C, og 40 % ender på A eller B. 5,5 % av kandidatene stryker. I 2023 endte snittet på 3,10 (C) – ned fra 3,33 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2019–2023, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 60–75 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

