TKT4122: Mekanikk 2
- Snitt (beståtte)
- 3,10C
- Stryk
- 10,2 %
- Kandidater
- 7 520
- År
- 2006–2025
H2025
snitt 3,10 blant beståtte
2,92 med stryk
333 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 3,10
- Snitt med stryk
- 2,79
- Strykprosent
- 10,2 %
- Med bokstavkarakter
- 7 081
439 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 2 472 | 33 % | 2,85 | 11,2 % |
| Menn | 4 979 | 67 % | 3,22 | 9,7 % |
Av 7 451 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 99 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2006–2025.
År for år
20 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 333 | 3,10 (C) | 6 % |
| 2024 | 372 | 3,47 (C) | 3 % |
| 2023 | 357 | 3,40 (C) | 4 % |
| 2022 | 311 | 3,20 (C) | 8 % |
| 2021 | 426 | 3,24 (C) | 4 % |
| 2020 | 410 | – | 15 % |
| 2019 | 312 | 3,24 (C) | 8 % |
| 2018 | 331 | 2,97 (C) | 9 % |
| 2017 | 342 | 3,12 (C) | 6 % |
| 2016 | 400 | 3,16 (C) | 6 % |
| 2015 | 367 | 3,12 (C) | 8 % |
| 2014 | 423 | 2,97 (C) | 9 % |
| 2013 | 364 | 3,03 (C) | 16 % |
| 2012 | 399 | 3,24 (C) | 6 % |
| 2011 | 344 | 2,88 (C) | 13 % |
| 2010 | 379 | 2,98 (C) | 14 % |
| 2009 | 397 | 2,76 (C) | 15 % |
| 2008 | 407 | 2,75 (C) | 17 % |
| 2007 | 473 | 3,20 (C) | 14 % |
| 2006 | 373 | 2,99 (C) | 21 % |
Ofte stilte spørsmål om TKT4122
Hva er snittkarakteren i TKT4122 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 3,10, som tilsvarer bokstavkarakteren C. Tallet er basert på 7 081 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2006–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i TKT4122?
10,2 % av kandidatene har strøket i TKT4122 ved NTNU i perioden 2006–2025.
Hvilken karakter er vanligst i TKT4122?
Den vanligste karakteren i TKT4122 er C (28 % av kandidatene), og 34 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir TKT4122?
TKT4122 Mekanikk 2 gir 7,5 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Er TKT4122 vanskelig?
Studenter som har tatt emnet (7 svar) vurderer vanskeligheten som «Vanskelig» og arbeidsmengden som «Lite arbeidsomt», og 10,2 % stryker.
Hvem tar TKT4122?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører TKT4122?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i TKT4122?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere TKT-emner ved NTNU
Emner studentene på TKT4122 også tar
- TMA4110 Matematikk 3 13 680 kandidater
- TFY4106 Fysikk 4 946 kandidater
- TVM4116 Hydromekanikk 3 897 kandidater
- TVM4101 BM2 Vann og miljø 3 553 kandidater
- TBA4125 BM4 Prosjektering 3 593 kandidater
- TMA4240 Statistikk 14 760 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2006–2025 har 7 520 kandidater tatt TKT4122 (Mekanikk 2) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,10 (C), den vanligste karakteren er C, og 34 % ender på A eller B. 10,2 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 3,10 (C) – ned fra 3,47 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2006–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

