TVM4116: Hydromekanikk
- Snitt (beståtte)
- 2,96C
- Stryk
- 11 %
- Kandidater
- 3 897
- År
- 2004–2025
H2025
0,00 med stryk
4 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 2,96
- Snitt med stryk
- 2,64
- Strykprosent
- 11 %
- Med bokstavkarakter
- 3 491
406 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 1 394 | 38 % | 2,77 | 12,9 % |
| Menn | 2 252 | 62 % | 3,05 | 7,9 % |
Av 3 646 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 93 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2004–2025.
År for år
22 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 188 | 2,99 (C) | 12 % |
| 2024 | 192 | 2,93 (C) | 16 % |
| 2023 | 197 | 3,04 (C) | 15 % |
| 2022 | 209 | 2,79 (C) | 13 % |
| 2021 | 218 | – | 14 % |
| 2020 | 188 | – | 11 % |
| 2019 | 201 | 2,68 (C) | 15 % |
| 2018 | 185 | 3,00 (C) | 10 % |
| 2017 | 198 | 2,86 (C) | 9 % |
| 2016 | 209 | 2,92 (C) | 13 % |
| 2015 | 193 | 3,12 (C) | 10 % |
| 2014 | 207 | 3,14 (C) | 12 % |
| 2013 | 179 | 3,36 (C) | 3 % |
| 2012 | 180 | 2,84 (C) | 13 % |
| 2011 | 190 | 2,99 (C) | 14 % |
| 2010 | 181 | 3,06 (C) | 12 % |
| 2009 | 199 | 3,01 (C) | 6 % |
| 2008 | 143 | 3,19 (C) | 6 % |
| 2007 | 139 | 3,13 (C) | 3 % |
| 2006 | 150 | 2,68 (C) | 5 % |
| 2005 | 144 | 2,54 (C) | 13 % |
| 2004 | 7 | 1,00 (E) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om TVM4116
Hva er snittkarakteren i TVM4116 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 2,96, som tilsvarer bokstavkarakteren C. Tallet er basert på 3 491 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2004–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i TVM4116?
11 % av kandidatene har strøket i TVM4116 ved NTNU i perioden 2004–2025.
Hvilken karakter er vanligst i TVM4116?
Den vanligste karakteren i TVM4116 er C (33 % av kandidatene), og 27 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir TVM4116?
TVM4116 Hydromekanikk gir 7,5 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Er TVM4116 vanskelig?
Studenter som har tatt emnet (2 svar) vurderer vanskeligheten som «Vanskelig» og arbeidsmengden som «Arbeidsomt», og 11 % stryker.
Hvem tar TVM4116?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører TVM4116?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i TVM4116?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere TVM-emner ved NTNU
- TVM4101 BM2 Vann og miljø
- TVM4165 Vannkraftverk og vassdragsteknikk
- TVM4105 Hydrologi
- TVM5125 Hydraulic Design
- TVM4106 Hydrologisk modellering
- TVM4850 Eksperter i team - Vann for livet
- TVM4125 Vannforsynings- og avløpsteknikk, grunnkurs
- TVM4162 Industriell økologi
- TVM4130 Urbane vannsystemer: Grå, blå og grønn
- TVM5135 Vannkraftplanlegging
Emner studentene på TVM4116 også tar
- TKT4116 Mekanikk 1 9 799 kandidater
- TMA4110 Matematikk 3 13 680 kandidater
- TFY4106 Fysikk 4 946 kandidater
- TKT4122 Mekanikk 2 7 520 kandidater
- TBA4125 BM4 Prosjektering 3 593 kandidater
- TMA4240 Statistikk 14 760 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2004–2025 har 3 897 kandidater tatt TVM4116 (Hydromekanikk) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 2,96 (C), den vanligste karakteren er C, og 27 % ender på A eller B. 11 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 2,99 (C) – omtrent som året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2004–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

