Hopp til innhold

TMAK1002-A: Grunnleggende materialteknologi

Snitt (beståtte)
2,87–2,92C
Stryk
13,6–14,6 %
Kandidater
393–407
År
2016–2024

Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2016–2024. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.

V2024

snitt 2,44–3,00 blant beståtte

2,44–3,00 med stryk

8–12 kandidater

1–2
A9–22
1–2
B9–22
1–2
C9–22
4
D33–50
1–2
E9–22
0
F0 %
V2016V2024

Snitt per termin (beståtte)

BCDV2016: 2,71V2017: 2,37H2017: 1,00V2018: 2,97V2019: 2,82H2019: 2,33–2,67V2020: 3,56V2021: 2,95–3,05V2022: 2,83–2,90V2023: 3,03–3,16V2024: 2,44–3,00V2016V2018H2019V2022V20242,44–3,00

Stryk per termin

75 %37.5 %V2016: 24 %V2017: 23 %H2017: 57 %V2018: 15 %V2019: 6 %H2019: 43–60 %V2020: 3–5 %V2021: 3–5 %V2022: 3–6 %V2023: 16–17 %V2024: 0 %V2016V2018H2019V2022V20240 %
6–8
A26–30
21–22
B85–86
23–24
C94–96
22–23
D91–92
10–11
E42–45
14–15
F55–58

Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.

Snitt blant beståtte
2,87–2,92
Snitt med stryk
2,45–2,52
Strykprosent
13,6–14,6 %
Med bokstavkarakter
393–407

År for år

9 år
ÅrKandidaterSnitt (beståtte)Stryk
20248–122,44–3,00 (D–C)0 %
202336–383,03–3,16 (C)16–17 %
202231–332,83–2,90 (C)3–6 %
202137–402,95–3,05 (C)3–5 %
202040–413,56 (B)3–5 %
201953–552,79–2,81 (C)11 %
2018752,97 (C)15 %
2017632,28 (D)27 %
2016502,71 (C)24 %

Ofte stilte spørsmål om TMAK1002-A

Hva er snittkarakteren i TMAK1002-A ved NTNU?

Snittet blant beståtte er 2,87–2,92, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 393–407 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2016–2024, rapportert til HK-dir (DBH).

Hvor mange stryker i TMAK1002-A?

13,6–14,6 % av kandidatene har strøket i TMAK1002-A ved NTNU i perioden 2016–2024. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.

Hvilken karakter er vanligst i TMAK1002-A?

Den vanligste karakteren i TMAK1002-A er C (23–24 % av kandidatene), og 28–29 % ender på A eller B.

Hvor mange studiepoeng gir TMAK1002-A?

TMAK1002-A Grunnleggende materialteknologi gir 10,0 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.

Hvem tar TMAK1002-A?

Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.

Hvor fører TMAK1002-A?

Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.

Hva ligger du an til i TMAK1002-A?

Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.

Legg i semesteret mitt

Flere TMAK-emner ved NTNU

Emner studentene på TMAK1002-A også tar

Fra Materialteknologi - bachelor i ingeniørfag: studentene der tar både TMAK1002-A og disse.

Kort oppsummert

I perioden 2016–2024 har 393–407 kandidater tatt TMAK1002-A (Grunnleggende materialteknologi) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 2,87–2,92 (C), den vanligste karakteren er C, og 28–29 % ender på A eller B. 13,6–14,6 % av kandidatene stryker.

Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2016–2024, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.

Hvorfor tallene kan være litt lave

HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.

Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.

Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 13,6–14,6 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.

Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.