- Snitt (beståtte)
- 2,73–2,86C
- Stryk
- 16,6–18,7 %
- Kandidater
- 148–159
- År
- 2021–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2021–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2025
snitt 2,67–2,74 blant beståtte
2,44–2,51 med stryk
36–37 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 2,73–2,86
- Snitt med stryk
- 2,23–2,38
- Strykprosent
- 16,6–18,7 %
- Med bokstavkarakter
- 148–159
År for år
5 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 36–37 | 2,67–2,74 (C) | 8 % |
| 2024 | 40–43 | 2,57–2,74 (C) | 26–28 % |
| 2023 | 31–34 | 2,57–2,77 (C) | 29–32 % |
| 2022 | 23–25 | 2,86–2,96 (C) | 4–8 % |
| 2021 | 18–20 | 3,18–3,28 (C) | 5–11 % |
Ofte stilte spørsmål om KP3150
Hva er snittkarakteren i KP3150 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 2,73–2,86, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 148–159 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2021–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i KP3150?
16,6–18,7 % av kandidatene har strøket i KP3150 ved NTNU i perioden 2021–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i KP3150?
Den vanligste karakteren i KP3150 er C (24–26 % av kandidatene), og 22–25 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir KP3150?
KP3150 Introduksjon til strømning og varmetransport gir 7,5 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Er KP3150 vanskelig?
Studenter som har tatt emnet (2 svar) vurderer vanskeligheten som «Svært vanskelig» og arbeidsmengden som «Svært arbeidsomt», og 16,6–18,7 % stryker.
Hvem tar KP3150?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører KP3150?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i KP3150?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere KP-emner ved NTNU
- KP3100 Kjemiteknikk
- KP3010 Introduksjon til separasjonsprosesser
- KP6005 Prosessteknologi for trefordelingsindustrien
- KP8105 Matematisk modellbygging og modelltilpassing
- KP8905 Overflate- og kolloidkjemi
- KP8133 Karakterisering av heterogene katalysatorer
- KP8132 Anvendt heterogen katalyse
- KP8113 Karakterisering av heterogene katalysatorer
- KP8136 Modellering av katalytiske reaksjoner
- KP6001 Offshore Processing
Emner studentene på KP3150 også tar
Fra Materialteknologi - bachelor i ingeniørfag: studentene der tar både KP3150 og disse.
- TMT4345 Materialfremstilling 424 kandidater
- IMAK2011 Materialtesting og karakterisering 133 kandidater
- IMAK2013 Korrosjon 129 kandidater
- IMAK2012 Material- og prosessvalg 126 kandidater
- IFYKJT1002 Fysikk/elektrokjemi 311 kandidater
- TMAK1002-A Grunnleggende materialteknologi 379 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2021–2025 har 148–159 kandidater tatt KP3150 (Introduksjon til strømning og varmetransport) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 2,73–2,86 (C), den vanligste karakteren er C, og 22–25 % ender på A eller B. 16,6–18,7 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2021–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 16,6–18,7 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

