- Snitt (beståtte)
- 3,00–3,03C
- Stryk
- 4,3–4,8 %
- Kandidater
- 432–440
- År
- 2017–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2017–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2025
snitt 2,80 blant beståtte
2,67 med stryk
64 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,00–3,03
- Snitt med stryk
- 2,86–2,90
- Strykprosent
- 4,3–4,8 %
- Med bokstavkarakter
- 432–440
År for år
9 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 64 | 2,80 (C) | 5 % |
| 2024 | 61 | 2,69 (C) | 10 % |
| 2023 | 64 | 2,46 (D) | 8 % |
| 2022 | 65–66 | 3,21–3,24 (C) | 5 % |
| 2021 | 48–50 | 3,32–3,35 (C) | 2–4 % |
| 2020 | 53–55 | 3,15–3,19 (C) | 2–4 % |
| 2019 | 28–29 | 3,29–3,34 (C) | 0 % |
| 2018 | 28–29 | 3,39–3,45 (C) | 0 % |
| 2017 | 21–22 | 3,29–3,36 (C) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om TMT4345
Hva er snittkarakteren i TMT4345 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 3,00–3,03, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 432–440 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2017–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i TMT4345?
4,3–4,8 % av kandidatene har strøket i TMT4345 ved NTNU i perioden 2017–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i TMT4345?
Den vanligste karakteren i TMT4345 er C (33–34 % av kandidatene), og 32–33 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir TMT4345?
TMT4345 Materialfremstilling gir 7,5 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Er TMT4345 vanskelig?
Studenter som har tatt emnet (2 svar) vurderer vanskeligheten som «Vanskelig» og arbeidsmengden som «Arbeidsomt», og 4,3–4,8 % stryker.
Hvem tar TMT4345?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører TMT4345?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i TMT4345?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere TMT-emner ved NTNU
Emner studentene på TMT4345 også tar
- TMA4125 Matematikk 4N 4 847 kandidaterTas også på Materialteknologi - master
- KP3150 Introduksjon til strømning og varmetransport 137 kandidaterTas også på Materialteknologi - bachelor i ingeniørfag
- IMAK2011 Materialtesting og karakterisering 133 kandidaterTas også på Materialteknologi - bachelor i ingeniørfag
- TMT4178 Anvendt materialteknologi 293 kandidaterTas også på Materialteknologi - master
- IMAK2013 Korrosjon 129 kandidaterTas også på Materialteknologi - bachelor i ingeniørfag
- TKT4126 Mekanikk 1 865 kandidaterTas også på Materialteknologi - master
Kort oppsummert
I perioden 2017–2025 har 432–440 kandidater tatt TMT4345 (Materialfremstilling) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,00–3,03 (C), den vanligste karakteren er C, og 32–33 % ender på A eller B. 4,3–4,8 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 2,80 (C) – opp fra 2,69 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2017–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 4,3–4,8 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

