Hopp til innhold

TMR4505: Marin konstruksjonsteknikk, fordypningsemne

Snitt (beståtte)
3,63–3,69B
Stryk
4,7–6,3 %
Kandidater
636–664
År
2007–2025

Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2007–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.

H2025

snitt 3,76–3,85 blant beståtte

3,52–3,71 med stryk

28–31 kandidater

8
A26–29
14
B45–50
1–2
C3–7
1–2
D3–7
3
E10–11
1–2
F3–7
H2007H2025

Snitt per termin (beståtte)

BCDH2007: 3,53–3,68H2008: 3,89H2009: 3,95H2010: 3,42–3,49H2011: 3,50–3,55H2012: 3,91–3,95H2013: 3,15H2014: 3,23H2015: 3,52–3,59H2016: 3,29–3,35H2017: 3,42–3,50H2018: 3,80–4,00H2019: 3,74–3,81H2020: 3,92–4,04H2021: 4,29H2022: 3,67–3,76H2023: 3,81–3,87H2024: 4,00–4,14H2025: 3,76–3,85H2007H2012H2016H2021H20253,76–3,85

Stryk per termin

25 %12.5 %H2007: 5–10 %H2008: 0 %H2009: 0 %H2010: 3–5 %H2011: 0 %H2012: 2–4 %H2013: 5 %H2014: 9 %H2015: 7 %H2016: 0 %H2017: 3–6 %H2018: 4–8 %H2019: 3–5 %H2020: 4–8 %H2021: 18 %H2022: 18 %H2023: 3–6 %H2024: 3–5 %H2025: 3–7 %H2007H2012H2016H2021H20253–7 %
21–22
A140–141
33–35
B222
27–28
C180–181
6–8
D42–49
3–5
E21–30
5–6
F31–41

Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.

Snitt blant beståtte
3,63–3,69
Snitt med stryk
3,41–3,51
Strykprosent
4,7–6,3 %
Med bokstavkarakter
636–664

År for år

19 år
ÅrKandidaterSnitt (beståtte)Stryk
202528–313,76–3,85 (B)3–7 %
202437–404,00–4,14 (B)3–5 %
202331–333,81–3,87 (B)3–6 %
202235–363,67–3,76 (B)17 %
2021344,29 (B)18 %
202025–273,92–4,04 (B)4–8 %
201938–403,74–3,81 (B)3–5 %
201824–273,80–4,00 (B)4–8 %
201733–353,42–3,50 (C–B)3–6 %
201637–383,29–3,35 (C)0 %
201544–453,52–3,59 (B)7 %
2014343,23 (C)9 %
2013643,15 (C)5 %
201244–463,91–3,95 (B)2–4 %
201133–343,50–3,55 (B)0 %
201038–403,42–3,49 (C)3–5 %
2009203,95 (B)0 %
2008183,89 (B)0 %
200719–223,53–3,68 (B)5–10 %

Ofte stilte spørsmål om TMR4505

Hva er snittkarakteren i TMR4505 ved NTNU?

Snittet blant beståtte er 3,63–3,69, som tilsvarer bokstavkarakteren B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 636–664 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2007–2025, rapportert til HK-dir (DBH).

Hvor mange stryker i TMR4505?

4,7–6,3 % av kandidatene har strøket i TMR4505 ved NTNU i perioden 2007–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.

Hvilken karakter er vanligst i TMR4505?

Den vanligste karakteren i TMR4505 er B (33–35 % av kandidatene), og 55–57 % ender på A eller B.

Hvor mange studiepoeng gir TMR4505?

TMR4505 Marin konstruksjonsteknikk, fordypningsemne gir 7,5 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.

Hvem tar TMR4505?

Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.

Hva ligger du an til i TMR4505?

Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.

Legg i semesteret mitt

Flere TMR-emner ved NTNU

Emner studentene på TMR4505 også tar

Fra Marin teknikk - master (5-årig): studentene der tar både TMR4505 og disse.

Kort oppsummert

I perioden 2007–2025 har 636–664 kandidater tatt TMR4505 (Marin konstruksjonsteknikk, fordypningsemne) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,63–3,69 (B), den vanligste karakteren er B, og 55–57 % ender på A eller B. 4,7–6,3 % av kandidatene stryker.

Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2007–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.

Hvorfor tallene kan være litt lave

HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.

Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.

Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 4,7–6,3 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.

Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.