TPG4135: Produksjonsteknologi - Feltprosessering og -systemer
- Snitt (beståtte)
- 3,58–3,63B
- Stryk
- 0,8–1,7 %
- Kandidater
- 688–714
- År
- 2005–2021
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2005–2021. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2021
snitt 3,50–3,69 blant beståtte
3,50–3,69 med stryk
13–14 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,58–3,63
- Snitt med stryk
- 3,52–3,60
- Strykprosent
- 0,8–1,7 %
- Med bokstavkarakter
- 688–714
År for år
17 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2021 | 13–14 | 3,50–3,69 (B) | 0 % |
| 2020 | 16–18 | 3,81–3,93 (B) | 6–12 % |
| 2019 | 16–17 | 2,63–2,71 (C) | 0 % |
| 2018 | 19–22 | 3,91–4,21 (B) | 0 % |
| 2017 | 37–38 | 3,84–3,92 (B) | 0 % |
| 2016 | 61 | 3,36 (C) | 0 % |
| 2015 | 84–85 | 4,01–4,04 (B) | 0 % |
| 2014 | 59–60 | 3,76 (B) | 2–3 % |
| 2013 | 38–41 | 3,25–3,38 (C) | 0 % |
| 2012 | 43–45 | 3,44–3,50 (C–B) | 2–5 % |
| 2011 | 45–46 | 3,80–3,84 (B) | 0 % |
| 2010 | 58–59 | 3,41–3,45 (C) | 0 % |
| 2009 | 40–41 | 4,00–4,05 (B) | 0 % |
| 2008 | 40–42 | 3,29–3,39 (C) | 0 % |
| 2007 | 41–44 | 3,38–3,48 (C) | 2–5 % |
| 2006 | 41–43 | 3,88–3,95 (B) | 2–5 % |
| 2005 | 37–38 | 2,75 (C) | 3–5 % |
Ofte stilte spørsmål om TPG4135
Hva er snittkarakteren i TPG4135 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 3,58–3,63, som tilsvarer bokstavkarakteren B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 688–714 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2005–2021, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i TPG4135?
0,8–1,7 % av kandidatene har strøket i TPG4135 ved NTNU i perioden 2005–2021. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i TPG4135?
Den vanligste karakteren i TPG4135 er B (32–33 % av kandidatene), og 53–55 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir TPG4135?
TPG4135 Produksjonsteknologi - Feltprosessering og -systemer gir 7,5 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Hvem tar TPG4135?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører TPG4135?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i TPG4135?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere TPG-emner ved NTNU
- TPG4100 Fysikk og geofysikk
- TPG4175 Petrofysikk - Boreholslogging, grunnkurs
- TPG4112 Geomekanikk og strømning i porøse medier
- TPG4150 Reservoarutvinningsteknikk
- TPG4155 Datateknikk i ingeniørfag
- TPG4145 Reservoarfluider og strømning
- TPG4200 Undervannsteknologi
- TPG4115 Bestemmelse av reservoaregenskaper ved laboratoriemålinger og brønntesting
- TPG4105 Petroleumsteknologi, grunnkurs
- TPG4215 Boreteknologi 2
Emner studentene på TPG4135 også tar
Fra Petroleumsfag - masterstudium (5-årig): studentene der tar både TPG4135 og disse.
- TPG4210 Boreteknologi 1 619 kandidater
- TPG4245 Produksjonsbrønner 529 kandidater
- TPG4230 Feltutbygging og drift 515 kandidater
- TPG4185 Formasjonsmekanikk 584 kandidater
- TPG4255 CO2 lagring: Operasjoner knyttet til lagring av CO2 131 kandidater
- TPG4116 Beskrivelse og karakterisering av porøse medier og strømning ved laboratorieanalyse 54 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2005–2021 har 688–714 kandidater tatt TPG4135 (Produksjonsteknologi - Feltprosessering og -systemer) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,58–3,63 (B), den vanligste karakteren er B, og 53–55 % ender på A eller B. 0,8–1,7 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2005–2021, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 0,8–1,7 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

