TPK5160: Risikoanalyse
- Snitt (beståtte)
- 3,59B
- Stryk
- 3,4 %
- Kandidater
- 1 333
- År
- 2005–2025
H2025
snitt 2,00 blant beståtte
2,00 med stryk
3 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 3,59
- Snitt med stryk
- 3,47
- Strykprosent
- 3,4 %
- Med bokstavkarakter
- 1 333
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 471 | 40 % | 3,58 | 3,0 % |
| Menn | 709 | 60 % | 3,66 | 1,6 % |
Av 1 180 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 88 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2005–2025.
År for år
20 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 71 | 3,40 (C) | 8 % |
| 2024 | 55 | 3,25 (C) | 13 % |
| 2023 | 82 | 3,75 (B) | 7 % |
| 2022 | 71 | 4,01 (B) | 0 % |
| 2021 | 74 | 3,18 (C) | 0 % |
| 2020 | 106 | 4,15 (B) | 0 % |
| 2019 | 73 | 3,20 (C) | 4 % |
| 2018 | 90 | 3,49 (C) | 3 % |
| 2016 | 110 | 3,69 (B) | 0 % |
| 2015 | 105 | 3,58 (B) | 0 % |
| 2014 | 69 | 3,64 (B) | 0 % |
| 2013 | 107 | 3,81 (B) | 4 % |
| 2012 | 73 | 3,36 (C) | 10 % |
| 2011 | 62 | 3,44 (C) | 8 % |
| 2010 | 47 | 3,70 (B) | 0 % |
| 2009 | 25 | 3,29 (C) | 16 % |
| 2008 | 35 | 3,29 (C) | 0 % |
| 2007 | 29 | 3,24 (C) | 0 % |
| 2006 | 22 | 3,82 (B) | 0 % |
| 2005 | 27 | 3,52 (B) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om TPK5160
Hva er snittkarakteren i TPK5160 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 3,59, som tilsvarer bokstavkarakteren B. Tallet er basert på 1 333 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2005–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i TPK5160?
3,4 % av kandidatene har strøket i TPK5160 ved NTNU i perioden 2005–2025.
Hvilken karakter er vanligst i TPK5160?
Den vanligste karakteren i TPK5160 er B (42 % av kandidatene), og 53 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir TPK5160?
TPK5160 Risikoanalyse gir 7,5 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Hvem tar TPK5160?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
- Produktutvikling og produksjon - masterstudium (5-årig)68 kandidater · 21 %
- Industriell kjemi og bioteknologi - master (5-årig)22 kandidater · 7 %
- Bygg og infrastruktur - master (5-årig)14 kandidater · 4 %
- Marin teknikk - master (5-årig)10 kandidater · 3 %
- Industriell økonomi og teknologiledelse - master10 kandidater · 3 %
Hvor fører TPK5160?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i TPK5160?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere TPK-emner ved NTNU
- TPK4115 Praktisk prosjektledelse
- TPK5100 Praktisk prosjektledelse
- TPK4100 Produksjonsledelse
- TPK4120 Industriell sikkerhet og pålitelighet
- TPK4190 Produksjonsteknologi
- TPK4160 Verdikjedestyring
- TPK4135 Produksjonslogistikk
- TPK4125 Mekatronikk
- TPK4110 Kvalitets- og prestasjonsfokusert ledelse
- TPK5115 Risikostyring i prosjekter
Emner studentene på TPK5160 også tar
- TEP4100 Fluidmekanikk 10 320 kandidater
- TMT4106 Kjemi 4 549 kandidater
- TMM4100 Materialteknikk 4 533 kandidater
- TKT4116 Mekanikk 1 9 799 kandidater
- TMM4121 Produktutvikling 2 514 kandidater
- TTK4105 Reguleringsteknikk 7 583 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2005–2025 har 1 333 kandidater tatt TPK5160 (Risikoanalyse) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,59 (B), den vanligste karakteren er B, og 53 % ender på A eller B. 3,4 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 3,40 (C) – opp fra 3,25 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2005–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

