TTM4135: Anvendt kryptografi og nettverksikkerhet
- Snitt (beståtte)
- 3,29C
- Stryk
- 9,9 %
- Kandidater
- 2 980
- År
- 2004–2025
H2025
snitt 4,00 blant beståtte
4,00 med stryk
4 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 3,29
- Snitt med stryk
- 2,97
- Strykprosent
- 9,9 %
- Med bokstavkarakter
- 2 980
År for år
22 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 142 | 3,87 (B) | 2 % |
| 2024 | 175 | 3,61 (B) | 9 % |
| 2023 | 191 | 3,39 (C) | 16 % |
| 2022 | 210 | 2,98 (C) | 10 % |
| 2021 | 250 | 3,58 (B) | 14 % |
| 2020 | 183 | 3,39 (C) | 12 % |
| 2019 | 185 | 3,24 (C) | 31 % |
| 2018 | 164 | 3,77 (B) | 22 % |
| 2017 | 160 | 3,61 (B) | 16 % |
| 2016 | 176 | 3,27 (C) | 7 % |
| 2015 | 143 | 3,53 (B) | 11 % |
| 2014 | 92 | 2,82 (C) | 0 % |
| 2013 | 89 | 3,21 (C) | 0 % |
| 2012 | 69 | 3,10 (C) | 0 % |
| 2011 | 69 | 3,29 (C) | 0 % |
| 2010 | 82 | 3,05 (C) | 4 % |
| 2009 | 112 | 3,34 (C) | 0 % |
| 2008 | 88 | 3,28 (C) | 0 % |
| 2007 | 96 | 3,28 (C) | 0 % |
| 2006 | 132 | 2,45 (D) | 0 % |
| 2005 | 157 | 2,74 (C) | 6 % |
| 2004 | 15 | 1,70 (D) | 33 % |
Ofte stilte spørsmål om TTM4135
Hva er snittkarakteren i TTM4135 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 3,29, som tilsvarer bokstavkarakteren C. Tallet er basert på 2 980 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2004–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i TTM4135?
9,9 % av kandidatene har strøket i TTM4135 ved NTNU i perioden 2004–2025.
Hvilken karakter er vanligst i TTM4135?
Den vanligste karakteren i TTM4135 er C (35 % av kandidatene), og 38 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir TTM4135?
TTM4135 Anvendt kryptografi og nettverksikkerhet gir 7,5 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Er TTM4135 vanskelig?
Studenter som har tatt emnet (9 svar) vurderer vanskeligheten som «Vanskelig» og arbeidsmengden som «Arbeidsomt», og 9,9 % stryker.
Hvem tar TTM4135?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
- Cybersikkerhet og datakommunikasjon - master370 kandidater · 39 %
- Datateknologi - master (5-årig)187 kandidater · 20 %
- Informatikk - bachelor180 kandidater · 19 %
- Bachelor i Elektrifisering og digitalisering15 kandidater · 2 %
- Elektronisk systemdesign og innovasjon - master11 kandidater · 1 %
- Ingeniørvitenskap og IKT - master5 kandidater · 1 %
Hvor fører TTM4135?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i TTM4135?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere TTM-emner ved NTNU
- TTM4100 Kommunikasjon - Tjenester og nett
- TTM4165 Digital økonomi
- TTM4105 Aksess- og transportnett
- TTM4110 Pålitelighet og ytelse med simulering
- TTM4115 Design av kommuniserende systemer
- TTM4185 Sikkerhet og robusthet i IKT system
- TTM4150 Nettarkitektur i internett
- TTM4536 Avansert etisk hacking
- TTM4175 Introduksjon til cybersikkerhet og datakommunikasjon
- TTM4137 Informasjonssikkerhet i trådløse nett
Emner studentene på TTM4135 også tar
- TDT4180 Menneske–maskin-interaksjon 6 983 kandidater
- TDT4100 Objektorientert programmering 11 916 kandidater
- TDT4145 Datamodellering og databasesystemer 8 636 kandidater
- TDT4160 Datamaskiner 10 085 kandidater
- TDT4109 Informasjonsteknologi, grunnkurs 3 737 kandidater
- TDT4140 Programvareutvikling 7 268 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2004–2025 har 2 980 kandidater tatt TTM4135 (Anvendt kryptografi og nettverksikkerhet) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,29 (C), den vanligste karakteren er C, og 38 % ender på A eller B. 9,9 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 3,87 (B) – opp fra 3,61 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2004–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

