- Snitt (beståtte)
- 3,34–3,37C
- Stryk
- 3,9–4,7 %
- Kandidater
- 745–765
- År
- 2006–2023
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2006–2023. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2023
snitt 2,73–2,78 blant beståtte
2,46–2,50 med stryk
40–41 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,34–3,37
- Snitt med stryk
- 3,18–3,24
- Strykprosent
- 3,9–4,7 %
- Med bokstavkarakter
- 745–765
År for år
18 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2023 | 40–41 | 2,73–2,78 (C) | 10 % |
| 2022 | 40 | 3,85 (B) | 0 % |
| 2021 | 46 | 4,09 (B) | 0 % |
| 2020 | 47–48 | 3,94–3,98 (B) | 0 % |
| 2019 | 76–77 | 3,67 (B) | 1–3 % |
| 2018 | 40 | 4,23 (B) | 0 % |
| 2017 | 45–47 | 3,27–3,31 (C) | 2–4 % |
| 2016 | 45–47 | 3,08–3,18 (C) | 13 % |
| 2015 | 43–44 | 2,60–2,66 (C) | 7 % |
| 2014 | 47 | 2,93 (C) | 13 % |
| 2013 | 26–28 | 3,08–3,15 (C) | 4–7 % |
| 2012 | 32–33 | 3,17–3,23 (C) | 9 % |
| 2011 | 40–41 | 3,05–3,10 (C) | 0 % |
| 2010 | 33–36 | 3,18–3,27 (C) | 3–6 % |
| 2009 | 37–39 | 2,97–3,03 (C) | 3–5 % |
| 2008 | 47–48 | 3,17–3,19 (C) | 0 % |
| 2007 | 39–41 | 2,98–3,08 (C) | 0 % |
| 2006 | 22 | 3,42 (C) | 14 % |
Ofte stilte spørsmål om TTM4137
Hva er snittkarakteren i TTM4137 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 3,34–3,37, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 745–765 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2006–2023, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i TTM4137?
3,9–4,7 % av kandidatene har strøket i TTM4137 ved NTNU i perioden 2006–2023. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i TTM4137?
Den vanligste karakteren i TTM4137 er C (38–39 % av kandidatene), og 42–43 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir TTM4137?
TTM4137 Informasjonssikkerhet i trådløse nett gir 7,5 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Hvem tar TTM4137?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører TTM4137?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i TTM4137?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere TTM-emner ved NTNU
- TTM4100 Kommunikasjon - Tjenester og nett
- TTM4165 Digital økonomi
- TTM4135 Anvendt kryptografi og nettverksikkerhet
- TTM4105 Aksess- og transportnett
- TTM4110 Pålitelighet og ytelse med simulering
- TTM4115 Design av kommuniserende systemer
- TTM4185 Sikkerhet og robusthet i IKT system
- TTM4150 Nettarkitektur i internett
- TTM4536 Avansert etisk hacking
- TTM4175 Introduksjon til cybersikkerhet og datakommunikasjon
Emner studentene på TTM4137 også tar
Fra Cybersikkerhet og datakommunikasjon - master: studentene der tar både TTM4137 og disse.
- TMA4135 Matematikk 4D 5 463 kandidater
- TFY4125 Fysikk 5 055 kandidater
- TTM4200 Datanettverk 318 kandidater
- TTM4180 Nettverkshåndtering 485 kandidater
- TTM4240 Avansert nettverkskontroll og administrasjon 304 kandidater
- TTM4502 Fordypningsprosjekt 516 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2006–2023 har 745–765 kandidater tatt TTM4137 (Informasjonssikkerhet i trådløse nett) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,34–3,37 (C), den vanligste karakteren er C, og 42–43 % ender på A eller B. 3,9–4,7 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2006–2023, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 3,9–4,7 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

