TTM4105: Aksess- og transportnett
- Snitt (beståtte)
- 3,01C
- Stryk
- 11,2 %
- Kandidater
- 1 576
- År
- 2004–2025
H2025
snitt 3,70 blant beståtte
3,38 med stryk
92 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 3,01
- Snitt med stryk
- 2,66
- Strykprosent
- 11,2 %
- Med bokstavkarakter
- 1 515
61 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
År for år
22 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 92 | 3,70 (B) | 9 % |
| 2024 | 94 | 3,30 (C) | 0 % |
| 2023 | 76 | 3,24 (C) | 17 % |
| 2022 | 65 | 2,55 (C) | 11 % |
| 2021 | 47 | 3,55 (B) | 0 % |
| 2020 | 61 | – | 0 % |
| 2019 | 60 | 2,89 (C) | 5 % |
| 2018 | 58 | 3,26 (C) | 0 % |
| 2017 | 70 | 2,63 (C) | 11 % |
| 2016 | 85 | 2,70 (C) | 7 % |
| 2015 | 79 | 2,50 (C) | 14 % |
| 2014 | 86 | 2,47 (D) | 15 % |
| 2013 | 78 | 2,53 (C) | 29 % |
| 2012 | 55 | 2,49 (D) | 25 % |
| 2011 | 62 | 3,18 (C) | 8 % |
| 2010 | 63 | 3,35 (C) | 22 % |
| 2009 | 62 | 3,46 (C) | 5 % |
| 2008 | 102 | 3,33 (C) | 6 % |
| 2007 | 60 | 3,24 (C) | 23 % |
| 2006 | 72 | 2,98 (C) | 19 % |
| 2005 | 67 | 2,97 (C) | 10 % |
| 2004 | 82 | 2,70 (C) | 10 % |
Ofte stilte spørsmål om TTM4105
Hva er snittkarakteren i TTM4105 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 3,01, som tilsvarer bokstavkarakteren C. Tallet er basert på 1 515 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2004–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i TTM4105?
11,2 % av kandidatene har strøket i TTM4105 ved NTNU i perioden 2004–2025.
Hvilken karakter er vanligst i TTM4105?
Den vanligste karakteren i TTM4105 er C (26 % av kandidatene), og 32 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir TTM4105?
TTM4105 Aksess- og transportnett gir 7,5 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Er TTM4105 vanskelig?
Studenter som har tatt emnet (2 svar) vurderer vanskeligheten som «Vanskelig» og arbeidsmengden som «Lite arbeidsomt», og 11,2 % stryker.
Hvem tar TTM4105?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører TTM4105?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i TTM4105?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere TTM-emner ved NTNU
- TTM4100 Kommunikasjon - Tjenester og nett
- TTM4165 Digital økonomi
- TTM4135 Anvendt kryptografi og nettverksikkerhet
- TTM4110 Pålitelighet og ytelse med simulering
- TTM4115 Design av kommuniserende systemer
- TTM4185 Sikkerhet og robusthet i IKT system
- TTM4150 Nettarkitektur i internett
- TTM4536 Avansert etisk hacking
- TTM4175 Introduksjon til cybersikkerhet og datakommunikasjon
- TTM4137 Informasjonssikkerhet i trådløse nett
Emner studentene på TTM4105 også tar
- TMA4135 Matematikk 4D 5 463 kandidater
- TFY4125 Fysikk 5 055 kandidater
- TTM4200 Datanettverk 318 kandidater
- TTM4180 Nettverkshåndtering 485 kandidater
- TTM4240 Avansert nettverkskontroll og administrasjon 304 kandidater
- TTM4502 Fordypningsprosjekt 516 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2004–2025 har 1 576 kandidater tatt TTM4105 (Aksess- og transportnett) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,01 (C), den vanligste karakteren er C, og 32 % ender på A eller B. 11,2 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 3,70 (B) – opp fra 3,30 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2004–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

