- Snitt (beståtte)
- 3,61–3,62B
- Stryk
- 6–7 %
- Kandidater
- 494–503
- År
- 2015–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2015–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2025
snitt 4,43–4,45 blant beståtte
4,27–4,37 med stryk
54–56 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,61–3,62
- Snitt med stryk
- 3,33–3,38
- Strykprosent
- 6–7 %
- Med bokstavkarakter
- 430–438
63 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 170 | 43 % | 3,46 | 8,2 % |
| Menn | 228 | 57 % | 3,67 | 3,1 % |
Av 398 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 82 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2015–2025.
År for år
10 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 54–56 | 4,43–4,45 (B) | 2–4 % |
| 2024 | 54 | 4,26 (B) | 0 % |
| 2023 | 48–50 | 3,81–3,85 (B) | 2–4 % |
| 2022 | 64 | 3,31 (C) | 16 % |
| 2021 | 46 | 4,00 (B) | 17 % |
| 2020 | 64–65 | – | 2–3 % |
| 2019 | 44–46 | 3,48–3,53 (C–B) | 2–4 % |
| 2018 | 41–42 | 2,84–2,90 (C) | 7 % |
| 2017 | 41 | 2,95 (C) | 10 % |
| 2015 | 38–39 | 2,81 (C) | 3–5 % |
Ofte stilte spørsmål om TTM4180
Hva er snittkarakteren i TTM4180 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 3,61–3,62, som tilsvarer bokstavkarakteren B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 430–438 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2015–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i TTM4180?
6–7 % av kandidatene har strøket i TTM4180 ved NTNU i perioden 2015–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i TTM4180?
Den vanligste karakteren i TTM4180 er B (38–39 % av kandidatene), og 56–57 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir TTM4180?
TTM4180 Nettverkshåndtering gir 7,5 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Er TTM4180 vanskelig?
Studenter som har tatt emnet (3 svar) vurderer vanskeligheten som «Lett» og arbeidsmengden som «Arbeidsomt», og 6–7 % stryker.
Hvem tar TTM4180?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører TTM4180?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i TTM4180?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere TTM-emner ved NTNU
- TTM4100 Kommunikasjon - Tjenester og nett
- TTM4165 Digital økonomi
- TTM4135 Anvendt kryptografi og nettverksikkerhet
- TTM4105 Aksess- og transportnett
- TTM4110 Pålitelighet og ytelse med simulering
- TTM4115 Design av kommuniserende systemer
- TTM4185 Sikkerhet og robusthet i IKT system
- TTM4150 Nettarkitektur i internett
- TTM4536 Avansert etisk hacking
- TTM4175 Introduksjon til cybersikkerhet og datakommunikasjon
Emner studentene på TTM4180 også tar
Fra Cybersikkerhet og datakommunikasjon - master: studentene der tar både TTM4180 og disse.
- TMA4135 Matematikk 4D 5 463 kandidater
- TFY4125 Fysikk 5 055 kandidater
- TTM4200 Datanettverk 318 kandidater
- TTM4133 Mobile nett og tjenester 590 kandidater
- TTM4240 Avansert nettverkskontroll og administrasjon 304 kandidater
- TTM4502 Fordypningsprosjekt 516 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2015–2025 har 494–503 kandidater tatt TTM4180 (Nettverkshåndtering) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,61–3,62 (B), den vanligste karakteren er B, og 56–57 % ender på A eller B. 6–7 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2015–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 6–7 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

