Hopp til innhold

TTM4191: Grunnleggende kommunikasjonsteknologi og -sikkerhet for SmartGrid

Snitt (beståtte)
2,49–2,55D–C
Stryk
10,2–11,1 %
Kandidater
198–206
År
2022–2025

Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2022–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.

Vanskelighet: VanskeligArbeidsmengde: Arbeidsomt1 vurdering fra studenter · emnr.no ↗

V2025

snitt 2,39–2,43 blant beståtte

2,21–2,24 med stryk

77–78 kandidater

1–2
A1–3
6
B8 %
25
C32 %
27
D35 %
12
E15–16
6
F8 %
V2022V2025

Snitt per termin (beståtte)

BCDV2022: 3,74–3,76V2023: 1,96–2,04V2024: 2,05–2,16H2024: 1,83–2,17V2025: 2,39–2,43V2022V2023V2024H2024V20252,39–2,43

Stryk per termin

50 %25 %V2022: 0 %V2023: 14 %V2024: 19–20 %H2024: 13–29 %V2025: 8 %V2022V2023V2024H2024V20258 %
3–5
A7–9
15–16
B30–32
20–22
C41–43
32–33
D66
16–17
E33–34
10–11
F21–22

Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.

Snitt blant beståtte
2,49–2,55
Snitt med stryk
2,22–2,29
Strykprosent
10,2–11,1 %
Med bokstavkarakter
198–206

År for år

4 år
ÅrKandidaterSnitt (beståtte)Stryk
202577–782,39–2,43 (D)8 %
202457–622,02–2,16 (D)18–21 %
202330–311,96–2,04 (D)13 %
202234–353,74–3,76 (B)0 %

Ofte stilte spørsmål om TTM4191

Hva er snittkarakteren i TTM4191 ved NTNU?

Snittet blant beståtte er 2,49–2,55, som tilsvarer bokstavkarakteren D–C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 198–206 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2022–2025, rapportert til HK-dir (DBH).

Hvor mange stryker i TTM4191?

10,2–11,1 % av kandidatene har strøket i TTM4191 ved NTNU i perioden 2022–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.

Hvilken karakter er vanligst i TTM4191?

Den vanligste karakteren i TTM4191 er D (32–33 % av kandidatene), og 18–20 % ender på A eller B.

Hvor mange studiepoeng gir TTM4191?

TTM4191 Grunnleggende kommunikasjonsteknologi og -sikkerhet for SmartGrid gir 7,5 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.

Er TTM4191 vanskelig?

Studenter som har tatt emnet (1 svar) vurderer vanskeligheten som «Vanskelig» og arbeidsmengden som «Arbeidsomt», og 10,2–11,1 % stryker.

Hvem tar TTM4191?

Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.

Hvor fører TTM4191?

Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.

Hva ligger du an til i TTM4191?

Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.

Legg i semesteret mitt

Flere TTM-emner ved NTNU

Emner studentene på TTM4191 også tar

Fra Energi og miljø - master (5-årig): studentene der tar både TTM4191 og disse.

Kort oppsummert

I perioden 2022–2025 har 198–206 kandidater tatt TTM4191 (Grunnleggende kommunikasjonsteknologi og -sikkerhet for SmartGrid) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 2,49–2,55 (D–C), den vanligste karakteren er D, og 18–20 % ender på A eller B. 10,2–11,1 % av kandidatene stryker.

Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2022–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.

Hvorfor tallene kan være litt lave

HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.

Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.

Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 10,2–11,1 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.

Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.