ML-313: Medisinsk biokjemi
- Snitt (beståtte)
- 2,60–2,70C
- Stryk
- 3,6–6,3 %
- Kandidater
- 233–254
- År
- 2014–2023
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2014–2023. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2023
snitt 2,76–2,85 blant beståtte
2,76–2,85 med stryk
20–21 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 2,60–2,70
- Snitt med stryk
- 2,44–2,60
- Strykprosent
- 3,6–6,3 %
- Med bokstavkarakter
- 233–254
Kvinner og menn
Av 188 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 88 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2014–2023.
År for år
10 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2023 | 20–21 | 2,76–2,85 (C) | 0 % |
| 2022 | 17–19 | 3,32–3,53 (C–B) | 0 % |
| 2021 | 31–35 | 2,45–2,59 (D–C) | 3–6 % |
| 2020 | 30–32 | 2,41–2,50 (D–C) | 3–6 % |
| 2019 | 26–28 | 3,19–3,28 (C) | 4–7 % |
| 2018 | 23–24 | 2,48–2,54 (D–C) | 0 % |
| 2017 | 18–19 | 2,72–2,79 (C) | 0 % |
| 2016 | 33–36 | 2,33–2,43 (D) | 11–15 % |
| 2015 | 20–23 | 2,21–2,43 (D) | 5–10 % |
| 2014 | 15–17 | 2,21–2,33 (D) | 6–13 % |
Ofte stilte spørsmål om ML-313
Hva er snittkarakteren i ML-313 ved UiA?
Snittet blant beståtte er 2,60–2,70, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 233–254 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2014–2023, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i ML-313?
3,6–6,3 % av kandidatene har strøket i ML-313 ved UiA i perioden 2014–2023. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i ML-313?
Den vanligste karakteren i ML-313 er C (31–34 % av kandidatene), og 18–22 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir ML-313?
ML-313 Medisinsk biokjemi gir 15,0 studiepoeng ved Universitetet i Agder.
Hvem tar ML-313?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører ML-313?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i ML-313?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere ML-emner ved UiA
- ML-208 Molekylærbiologi
- ML-306 Patologi
- ML-205 Hematologi og blodprøvetaking
- ML-311 Bioingeniørfaglig praksis 2
- ML-310 Bioingeniørfaglig praksis 1
- ML-312 Bacheloroppgave
- ML-302 Medisinsk mikrobiologi 2
- ML-316 Transfusjonsmedisin og klinisk immunologi
- ML-111 Molekylærbiologi
- ML-113 Bioingeniørprofesjonen i teori og praksis
Emner studentene på ML-313 også tar
Fra Bioingeniørfag, bachelorprogram: studentene der tar både ML-313 og disse.
- MA-143 Biostatistikk 717 kandidater
- KJ-115 Kjemi - grunnlag for biomedisinsk analyse 195 kandidater
- ML-210 Hematologi og immunologi 155 kandidater
- ML-114 Fysiologi, anatomi, histologi 176 kandidater
- ML-115 Cellebiologi og biokjemi 160 kandidater
- ML-213 Medisinsk mikrobiologi 1 128 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2014–2023 har 233–254 kandidater tatt ML-313 (Medisinsk biokjemi) ved Universitetet i Agder. Snittkarakteren blant beståtte er 2,60–2,70 (C), den vanligste karakteren er C, og 18–22 % ender på A eller B. 3,6–6,3 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2014–2023, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 3,6–6,3 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

