Hopp til innhold

NO-126: Norsk språk og tekst

Snitt (beståtte)
2,67–2,79C
Stryk
15,6–17,7 %
Kandidater
289–312
År
2008–2021

Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2008–2021. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.

V2021

snitt 2,79–2,96 blant beståtte

2,48–2,63 med stryk

26–28 kandidater

1–2
A4–7
3
B11–12
12
C43–46
6
D21–23
1–2
E4–7
3
F11–12
V2008V2021

Snitt per termin (beståtte)

BCDV2008: 2,31–2,43V2009: 1,90–2,17V2010: 1,86V2011: 3,05V2012: 3,15–3,26V2013: 3,25–3,40V2014: 3,06–3,40V2015: 2,67–2,86V2016: 2,48–2,57V2017: 2,65–2,78V2018: 2,38–2,67V2019: 1,91–2,15V2020: 3,47–3,56V2021: 2,79–2,96V2008V2011V2015V2018V20212,79–2,96

Stryk per termin

50 %25 %V2008: 0 %V2009: 0 %V2010: 19 %V2011: 5–9 %V2012: 5–10 %V2013: 16–17 %V2014: 26–30 %V2015: 4–9 %V2016: 13 %V2017: 28–29 %V2018: 35–38 %V2019: 7–15 %V2020: 33–35 %V2021: 11–12 %V2008V2011V2015V2018V202111–12 %
5–7
A15–22
15–17
B45–49
23–25
C71–73
24–26
D74–75
12–14
E36–41
16–18
F48–52

Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.

Snitt blant beståtte
2,67–2,79
Snitt med stryk
2,20–2,35
Strykprosent
15,6–17,7 %
Med bokstavkarakter
289–312

År for år

14 år
ÅrKandidaterSnitt (beståtte)Stryk
202126–282,79–2,96 (C)11–12 %
202023–243,47–3,56 (C–B)33–35 %
201912–151,91–2,15 (D)7–15 %
201821–232,38–2,67 (D–C)35–38 %
201724–252,65–2,78 (C)28–29 %
201633–342,48–2,57 (D–C)12 %
201521–242,67–2,86 (C)4–9 %
201420–233,06–3,40 (C)26–30 %
201318–193,25–3,40 (C)16–17 %
201220–223,15–3,26 (C)5–10 %
201121–223,05 (C)5–9 %
2010271,86 (D)19 %
200910–121,90–2,17 (D)0 %
200813–142,31–2,43 (D)0 %

Ofte stilte spørsmål om NO-126

Hva er snittkarakteren i NO-126 ved UiA?

Snittet blant beståtte er 2,67–2,79, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 289–312 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2008–2021, rapportert til HK-dir (DBH).

Hvor mange stryker i NO-126?

15,6–17,7 % av kandidatene har strøket i NO-126 ved UiA i perioden 2008–2021. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.

Hvilken karakter er vanligst i NO-126?

Den vanligste karakteren i NO-126 er D (24–26 % av kandidatene), og 20–24 % ender på A eller B.

Hvor mange studiepoeng gir NO-126?

NO-126 Norsk språk og tekst gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Agder.

Hvem tar NO-126?

Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.

Hvor fører NO-126?

Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.

Hva ligger du an til i NO-126?

Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.

Legg i semesteret mitt

Flere NO-emner ved UiA

Emner studentene på NO-126 også tar

Fra Oversetting og interkulturell kommunikasjon - engelsk, bachelorprogram: studentene der tar både NO-126 og disse.

Kort oppsummert

I perioden 2008–2021 har 289–312 kandidater tatt NO-126 (Norsk språk og tekst) ved Universitetet i Agder. Snittkarakteren blant beståtte er 2,67–2,79 (C), den vanligste karakteren er D, og 20–24 % ender på A eller B. 15,6–17,7 % av kandidatene stryker.

Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2008–2021, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.

Hvorfor tallene kan være litt lave

HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.

Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.

Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 15,6–17,7 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.

Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.