ENERGI210: Energifysikk og -teknologi
- Snitt (beståtte)
- 3,21–3,32C
- Stryk
- 5–6,7 %
- Kandidater
- 280–304
- År
- 2013–2022
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2013–2022. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2022
snitt 3,54–3,59 blant beståtte
3,41–3,52 med stryk
52–54 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,21–3,32
- Snitt med stryk
- 3,01–3,15
- Strykprosent
- 5–6,7 %
- Med bokstavkarakter
- 280–304
År for år
10 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2022 | 52–54 | 3,54–3,59 (B) | 2–4 % |
| 2021 | 48 | 3,17 (C) | 0 % |
| 2020 | 36–40 | 3,56–3,73 (B) | 0 % |
| 2019 | 24–26 | 3,09–3,17 (C) | 4–8 % |
| 2018 | 30–33 | 2,56–2,75 (C) | 12–13 % |
| 2017 | 38–42 | 2,55–2,67 (C) | 20–23 % |
| 2016 | 16–17 | 2,94–3,06 (C) | 0 % |
| 2015 | 23–24 | 4,08–4,17 (B) | 0 % |
| 2014 | 8–13 | 2,50–3,11 (C) | 8–22 % |
| 2013 | 5–7 | 3,83–4,17 (B) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om ENERGI210
Hva er snittkarakteren i ENERGI210 ved UiB?
Snittet blant beståtte er 3,21–3,32, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 280–304 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2013–2022, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i ENERGI210?
5–6,7 % av kandidatene har strøket i ENERGI210 ved UiB i perioden 2013–2022. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i ENERGI210?
Den vanligste karakteren i ENERGI210 er C (31–34 % av kandidatene), og 37–41 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir ENERGI210?
ENERGI210 Energifysikk og -teknologi gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Bergen.
Hvem tar ENERGI210?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hva ligger du an til i ENERGI210?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere ENERGI-emner ved UiB
- ENERGI101 Introduksjon til energikilder og forbruk
- ENERGI102 Livsløpsanalyse
- ENERGI240 Praksis i energi
- ENERGI200 Energiressurser og -forbruk
- ENERGI230 Miljø og energi
- ENERGI257 Fluidmekanikk og varmeoverføring
- ENERGI399 Masteroppgave i energi
- ENERGI399I Masteroppgave i energi
- ENERGI360 Energifysikk og -teknologi
- ENERGI351 Vitenskapelig skriving og formidling
Emner studentene på ENERGI210 også tar
Fra Integrert masterprogram i energi (sivilingeniør): studentene der tar både ENERGI210 og disse.
- MAT112 Grunnkurs i matematikk II 3 993 kandidater
- PHYS111 Mekanikk 1 2 985 kandidater
- MAT212 Funksjoner av flere variable 2 075 kandidater
- MAT131 Differensiallikninger 3 072 kandidater
- INNOV201 Innovasjon ved designtenking 418 kandidater
- KJEM210 Kjemisk termodynamikk 1 400 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2013–2022 har 280–304 kandidater tatt ENERGI210 (Energifysikk og -teknologi) ved Universitetet i Bergen. Snittkarakteren blant beståtte er 3,21–3,32 (C), den vanligste karakteren er C, og 37–41 % ender på A eller B. 5–6,7 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2013–2022, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 5–6,7 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

