MAT131: Differensiallikninger
- Snitt (beståtte)
- 2,94C
- Stryk
- 20 %
- Kandidater
- 3 072
- År
- 2004–2025
H2025
snitt 1,00 blant beståtte
0,60 med stryk
10 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 2,94
- Snitt med stryk
- 2,32
- Strykprosent
- 20 %
- Med bokstavkarakter
- 2 823
249 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 1 137 | 41 % | 2,93 | 15,9 % |
| Menn | 1 623 | 59 % | 2,91 | 23,4 % |
Av 2 760 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 89 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2004–2025.
År for år
22 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 128 | 2,73 (C) | 13 % |
| 2024 | 117 | 2,91 (C) | 7 % |
| 2023 | 137 | 2,66 (C) | 6 % |
| 2022 | 123 | 2,39 (D) | 12 % |
| 2021 | 117 | – | 6 % |
| 2020 | 132 | – | 8 % |
| 2019 | 149 | 2,60 (C) | 34 % |
| 2018 | 137 | 3,12 (C) | 16 % |
| 2017 | 207 | 2,74 (C) | 43 % |
| 2016 | 205 | 3,16 (C) | 35 % |
| 2015 | 198 | 2,75 (C) | 23 % |
| 2014 | 154 | 2,65 (C) | 29 % |
| 2013 | 96 | 2,92 (C) | 6 % |
| 2012 | 121 | 3,16 (C) | 24 % |
| 2011 | 118 | 3,10 (C) | 11 % |
| 2010 | 100 | 2,97 (C) | 12 % |
| 2009 | 131 | 2,72 (C) | 15 % |
| 2008 | 154 | 3,13 (C) | 22 % |
| 2007 | 138 | 3,30 (C) | 17 % |
| 2006 | 135 | 2,86 (C) | 18 % |
| 2005 | 137 | 3,64 (B) | 26 % |
| 2004 | 138 | 3,36 (C) | 22 % |
Ofte stilte spørsmål om MAT131
Hva er snittkarakteren i MAT131 ved UiB?
Snittet blant beståtte er 2,94, som tilsvarer bokstavkarakteren C. Tallet er basert på 2 823 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2004–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i MAT131?
20 % av kandidatene har strøket i MAT131 ved UiB i perioden 2004–2025.
Hvilken karakter er vanligst i MAT131?
Den vanligste karakteren i MAT131 er C (26 % av kandidatene), og 26 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir MAT131?
MAT131 Differensiallikninger gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Bergen.
Hvem tar MAT131?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
- Integrert masterprogram i energi (sivilingeniør)182 kandidater · 30 %
- Lektorprogram i naturvitenskap og matematikk88 kandidater · 15 %
- Bachelorprogram i fysikk87 kandidater · 15 %
- Integrert masterprogram i havteknologi (sivilingeniør)68 kandidater · 11 %
- Bachelorprogram i geovitenskap51 kandidater · 9 %
- Bachelorprogram i klima, atmosfære- og havfysikk48 kandidater · 8 %
- Bachelorprogram i matematikk21 kandidater · 4 %
- Bachelorprogram i anvendt matematikk19 kandidater · 3 %
Hva ligger du an til i MAT131?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere MAT-emner ved UiB
Emner studentene på MAT131 også tar
- ENERGI101 Introduksjon til energikilder og forbruk 339 kandidater
- ENERGI102 Livsløpsanalyse 236 kandidater
- PHYS111 Mekanikk 1 2 985 kandidater
- ENERGI240 Praksis i energi 232 kandidater
- INNOV201 Innovasjon ved designtenking 418 kandidater
- ENERGI230 Miljø og energi 198 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2004–2025 har 3 072 kandidater tatt MAT131 (Differensiallikninger) ved Universitetet i Bergen. Snittkarakteren blant beståtte er 2,94 (C), den vanligste karakteren er C, og 26 % ender på A eller B. 20 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 2,73 (C) – ned fra 2,91 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2004–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

