- Snitt (beståtte)
- 3,00–3,08C
- Stryk
- 11,1–12,8 %
- Kandidater
- 147–155
- År
- 2017–2023
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2017–2023. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2023
snitt 2,88–2,92 blant beståtte
2,67–2,81 med stryk
26–28 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,00–3,08
- Snitt med stryk
- 2,63–2,73
- Strykprosent
- 11,1–12,8 %
- Med bokstavkarakter
- 147–155
År for år
7 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2023 | 26–28 | 2,88–2,92 (C) | 4–7 % |
| 2022 | 16 | 3,31 (C) | 0 % |
| 2021 | 22–23 | 3,45–3,58 (C–B) | 13–14 % |
| 2020 | 24–25 | 3,40–3,53 (C–B) | 20–21 % |
| 2019 | 15–16 | 2,18–2,33 (D) | 25–27 % |
| 2018 | 20–21 | 3,22–3,35 (C) | 14–15 % |
| 2017 | 24–26 | 2,39–2,50 (D–C) | 4–8 % |
Ofte stilte spørsmål om ENG222
Hva er snittkarakteren i ENG222 ved UiB?
Snittet blant beståtte er 3,00–3,08, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 147–155 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2017–2023, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i ENG222?
11,1–12,8 % av kandidatene har strøket i ENG222 ved UiB i perioden 2017–2023. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i ENG222?
Den vanligste karakteren i ENG222 er D (23–24 % av kandidatene), og 31–33 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir ENG222?
ENG222 Engelskspråklig litteratur og kultur gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Bergen.
Hvem tar ENG222?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører ENG222?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i ENG222?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere ENG-emner ved UiB
- ENG122 Amerikansk litteratur og kultur
- ENG125 Britisk litteratur og kultur
- ENG101 Engelsk lingvistikk I
- ENG114 Engelsk grammatikk I
- ENG107 Engelsk grammatikk II
- ENG115 Engelsk fonetikk og fonologi
- ENG106 Engelsk lingvistikk II
- ENG100 Introduksjon til engelskstudiet
- ENGDI101 Fagdidaktikk i engelsk i lektorutdanningen
- ENG124 Britisk litteratur og kultur
Emner studentene på ENG222 også tar
Fra Bachelorprogram i engelsk: studentene der tar både ENG222 og disse.
- ENG110 Lyder og strukturer 278 kandidater
- ENG118 Utvalgt emne i engelsk språkstruktur og/eller bruk 360 kandidater
- ENG221 Engelsk lingvistikk: språkhistorie 258 kandidater
- ENG119 Utvalgt emne i engelsk språkvariasjon 356 kandidater
- ENG120 System og variasjon 100 kandidater
- ENG223 Engelsk lingvistikk: moderne lingvistikk 128 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2017–2023 har 147–155 kandidater tatt ENG222 (Engelskspråklig litteratur og kultur) ved Universitetet i Bergen. Snittkarakteren blant beståtte er 3,00–3,08 (C), den vanligste karakteren er D, og 31–33 % ender på A eller B. 11,1–12,8 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2017–2023, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 11,1–12,8 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

