GLODE301: Critical approaches to Development
- Snitt (beståtte)
- 3,30–3,39C
- Stryk
- 1,8–3,7 %
- Kandidater
- 160–171
- År
- 2016–2022
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2016–2022. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2022
snitt 3,38–3,45 blant beståtte
3,38–3,45 med stryk
33–34 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,30–3,39
- Snitt med stryk
- 3,18–3,33
- Strykprosent
- 1,8–3,7 %
- Med bokstavkarakter
- 160–171
Kvinner og menn
Av 122 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 81 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2016–2022.
År for år
7 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2022 | 33–34 | 3,38–3,45 (C) | 0 % |
| 2021 | 23–24 | 3,50–3,57 (B) | 0 % |
| 2020 | 28–29 | 3,63 (B) | 4–7 % |
| 2019 | 21–22 | 2,52–2,64 (C) | 0 % |
| 2018 | 16–18 | 3,69–3,80 (B) | 6–12 % |
| 2017 | 21–23 | 3,25–3,33 (C) | 5–9 % |
| 2016 | 18–21 | 3,05–3,32 (C) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om GLODE301
Hva er snittkarakteren i GLODE301 ved UiB?
Snittet blant beståtte er 3,30–3,39, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 160–171 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2016–2022, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i GLODE301?
1,8–3,7 % av kandidatene har strøket i GLODE301 ved UiB i perioden 2016–2022. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i GLODE301?
Den vanligste karakteren i GLODE301 er C (35–38 % av kandidatene), og 42–45 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir GLODE301?
GLODE301 Critical approaches to Development gir 20,0 studiepoeng ved Universitetet i Bergen.
Hva ligger du an til i GLODE301?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere GLODE-emner ved UiB
- GLODE302 Introduksjon til metodologi
- GLODE303 Kvalitative metoder og planlegging
- GLODE307 Development Practice
- GLODE310 Internship
- GLODE306 Foundations of Health Promotion
- GLODE305 Gender Analysis in Global Development - Core perspectives and Issues
- GLODE311 Development Practice
- GLODE304 Kvantitative metoder og planlegging
- GLODE330 Master's Thesis in Global Development
- GLODE300 Critical approaches to Development
Mest tatte emner ved Institutt for helse, miljø og likeverd (HEMIL)
- HEFR342 Ressursbaserte tilnærminger til helse og velvære 257 kandidater
- HEFR331 Helsefremmende arbeid: Innføring i sentrale begrep og teorier 223 kandidater
- MABARN316 Childhood and Parenting in Diverse Contexts 210 kandidater
- HABA301 Vitenskapsteori og metode 207 kandidater
- HEFR395 Masteroppgave i helsefremmende arbeid og helsepsykologi 185 kandidater
- MABARN314 Omsorgsutøvelse, barns utvikling og beslutninger i barnevernet 183 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2016–2022 har 160–171 kandidater tatt GLODE301 (Critical approaches to Development) ved Universitetet i Bergen. Snittkarakteren blant beståtte er 3,30–3,39 (C), den vanligste karakteren er C, og 42–45 % ender på A eller B. 1,8–3,7 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2016–2022, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 1,8–3,7 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

