INF115: Databaser og modellering
- Snitt (beståtte)
- 3,68B
- Stryk
- 0,9 %
- Kandidater
- 1 491
- År
- 2016–2025
H2025
snitt 4,00 blant beståtte
4,00 med stryk
4 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 3,68
- Snitt med stryk
- 3,64
- Strykprosent
- 0,9 %
- Med bokstavkarakter
- 1 491
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 291 | 23 % | 3,73 | 0,0 % |
| Menn | 962 | 77 % | 3,78 | 0,0 % |
Av 1 253 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 84 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2016–2025.
År for år
10 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 166 | 3,76 (B) | 2 % |
| 2024 | 197 | 3,93 (B) | 0 % |
| 2023 | 195 | 3,80 (B) | 2 % |
| 2022 | 195 | 3,42 (C) | 0 % |
| 2021 | 182 | 3,33 (C) | 3 % |
| 2020 | 146 | 4,15 (B) | 0 % |
| 2019 | 124 | 3,89 (B) | 0 % |
| 2018 | 88 | 3,47 (C) | 0 % |
| 2017 | 91 | 3,31 (C) | 0 % |
| 2016 | 107 | 3,49 (C) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om INF115
Hva er snittkarakteren i INF115 ved UiB?
Snittet blant beståtte er 3,68, som tilsvarer bokstavkarakteren B. Tallet er basert på 1 491 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2016–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i INF115?
0,9 % av kandidatene har strøket i INF115 ved UiB i perioden 2016–2025.
Hvilken karakter er vanligst i INF115?
Den vanligste karakteren i INF115 er B (37 % av kandidatene), og 58 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir INF115?
INF115 Databaser og modellering gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Bergen.
Hvem tar INF115?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
- Bachelorprogram i informatikk: datateknologi399 kandidater · 45 %
- Bachelorprogram i informatikk: datasikkerhet141 kandidater · 16 %
- Bachelorprogram i informatikk: datavitenskap106 kandidater · 12 %
- Årsstudium i informatikk96 kandidater · 11 %
- Bachelorprogram i informatikk-matematikk-økonomi64 kandidater · 7 %
- Integrert masterprogram i data science (sivilingeniør)25 kandidater · 3 %
- Bachelorprogram i informatikk: bioinformatikk11 kandidater · 1 %
- Integrert masterprogram i finans, forsikring og data science9 kandidater · 1 %
Hvor fører INF115?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i INF115?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere INF-emner ved UiB
- INF100 Innføring i programmering
- INF101 Videregående programmering
- INFO132 Innføring i programmering
- INF102 Algoritmer, datastrukturer og programmering
- INFO100 Innføring i informasjonsvitenskap
- INFO110 Informasjonssystemer
- INF142 Datanett
- INFO125 Datahåndtering
- INF122 Funksjonell programmering
- INF234 Algoritmer
Emnekoden INF115 ved andre læresteder
- Universitetet i Agder 28 kandidater
Emner studentene på INF115 også tar
- INF113 Innføring i operativsystem 825 kandidater
- INF140 Introduksjon til datasikkerhet 1 523 kandidater
- INF214 Multiprogrammering 1 072 kandidater
- MNF130 Diskrete strukturer 2 743 kandidater
- INF226 Programvaresikkerhet 1 173 kandidater
- INF222 Programmeringsspråk 835 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2016–2025 har 1 491 kandidater tatt INF115 (Databaser og modellering) ved Universitetet i Bergen. Snittkarakteren blant beståtte er 3,68 (B), den vanligste karakteren er B, og 58 % ender på A eller B. 0,9 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 3,76 (B) – ned fra 3,93 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2016–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

