- Snitt (beståtte)
- 3,58–3,61B
- Stryk
- 2,1–2,6 %
- Kandidater
- 1 199–1 225
- År
- 2006–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2006–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2025
snitt 3,83–3,85 blant beståtte
3,78–3,83 med stryk
150–152 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,58–3,61
- Snitt med stryk
- 3,49–3,53
- Strykprosent
- 2,1–2,6 %
- Med bokstavkarakter
- 1 179–1 205
20 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
År for år
15 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 172–177 | 3,65–3,68 (B) | 1–2 % |
| 2024 | 156–159 | 3,30–3,32 (C) | 4 % |
| 2023 | 147–149 | 4,07–4,10 (B) | 0 % |
| 2022 | 138–142 | 3,91–3,96 (B) | 1 % |
| 2021 | 136 | 3,32–3,34 (C) | 0 % |
| 2020 | 121–125 | 3,34–3,39 (C) | 3 % |
| 2019 | 100–103 | 3,16–3,17 (C) | 2–4 % |
| 2018 | 64 | 3,20 (C) | 8 % |
| 2017 | 58 | 3,65 (B) | 10 % |
| 2016 | 21–22 | 3,86–3,95 (B) | 0 % |
| 2014 | 17 | 4,12 (B) | 0 % |
| 2012 | 14–15 | 4,33–4,43 (B) | 0 % |
| 2010 | 16–18 | 3,53–3,71 (B) | 0 % |
| 2008 | 20 | – | 0 % |
| 2006 | 19 | 4,32 (B) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om INF226
Hva er snittkarakteren i INF226 ved UiB?
Snittet blant beståtte er 3,58–3,61, som tilsvarer bokstavkarakteren B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 1 179–1 205 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2006–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i INF226?
2,1–2,6 % av kandidatene har strøket i INF226 ved UiB i perioden 2006–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i INF226?
Den vanligste karakteren i INF226 er B (34–35 % av kandidatene), og 55–56 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir INF226?
INF226 Programvaresikkerhet gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Bergen.
Hvem tar INF226?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører INF226?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i INF226?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere INF-emner ved UiB
- INF100 Innføring i programmering
- INF101 Videregående programmering
- INFO132 Innføring i programmering
- INF102 Algoritmer, datastrukturer og programmering
- INFO100 Innføring i informasjonsvitenskap
- INFO110 Informasjonssystemer
- INF142 Datanett
- INFO125 Datahåndtering
- INF122 Funksjonell programmering
- INF234 Algoritmer
Emner studentene på INF226 også tar
Fra Bachelorprogram i informatikk: datateknologi: studentene der tar både INF226 og disse.
- INF113 Innføring i operativsystem 825 kandidater
- INF140 Introduksjon til datasikkerhet 1 523 kandidater
- INF214 Multiprogrammering 1 072 kandidater
- MNF130 Diskrete strukturer 2 743 kandidater
- INF222 Programmeringsspråk 835 kandidater
- INF115 Databaser og modellering 1 491 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2006–2025 har 1 199–1 225 kandidater tatt INF226 (Programvaresikkerhet) ved Universitetet i Bergen. Snittkarakteren blant beståtte er 3,58–3,61 (B), den vanligste karakteren er B, og 55–56 % ender på A eller B. 2,1–2,6 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2006–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 2,1–2,6 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

