- Snitt (beståtte)
- 2,73–2,86C
- Stryk
- 17,4–19,2 %
- Kandidater
- 496–534
- År
- 2007–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2007–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2025
snitt 2,60–2,68 blant beståtte
2,60–2,68 med stryk
19–20 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 2,73–2,86
- Snitt med stryk
- 2,22–2,35
- Strykprosent
- 17,4–19,2 %
- Med bokstavkarakter
- 496–534
År for år
19 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 19–20 | 2,60–2,68 (C) | 0 % |
| 2024 | 32 | 2,69 (C) | 9 % |
| 2023 | 15–18 | 2,31–2,57 (D–C) | 17–20 % |
| 2022 | 19–22 | 2,73–3,06 (C) | 23–26 % |
| 2021 | 32 | 3,16 (C) | 0 % |
| 2020 | 48–50 | 3,03–3,11 (C) | 22–23 % |
| 2019 | 44 | 2,95 (C) | 14 % |
| 2018 | 35 | 2,81 (C) | 23 % |
| 2017 | 44 | 2,70 (C) | 16 % |
| 2016 | 46–51 | 2,66–2,87 (C) | 24–26 % |
| 2015 | 33–34 | 2,46–2,56 (D–C) | 21 % |
| 2014 | 29–30 | 2,68–2,78 (C) | 23–24 % |
| 2013 | 29–32 | 2,47–2,75 (D–C) | 38–41 % |
| 2012 | 16–19 | 2,69–3,07 (C) | 21–25 % |
| 2011 | 12–14 | 2,64–2,75 (C) | 8–15 % |
| 2010 | 13–16 | 2,08–2,31 (D) | 7–14 % |
| 2009 | 11–14 | 3,09–3,45 (C) | 8–17 % |
| 2008 | 7–11 | 2,50–3,50 (C–B) | 27–43 % |
| 2007 | 12–16 | 2,58–3,00 (C) | 7–15 % |
Ofte stilte spørsmål om MAT220
Hva er snittkarakteren i MAT220 ved UiB?
Snittet blant beståtte er 2,73–2,86, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 496–534 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2007–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i MAT220?
17,4–19,2 % av kandidatene har strøket i MAT220 ved UiB i perioden 2007–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i MAT220?
Den vanligste karakteren i MAT220 er C (24–26 % av kandidatene), og 20–24 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir MAT220?
MAT220 Algebra gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Bergen.
Hvem tar MAT220?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører MAT220?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i MAT220?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere MAT-emner ved UiB
- MAT101 Brukerkurs i matematikk I
- MAT111 Grunnkurs i matematikk I
- MAT121 Lineær algebra
- MAT112 Grunnkurs i matematikk II
- MAT131 Differensiallikninger
- MAT212 Funksjoner av flere variable
- MAT102 Brukerkurs i matematikk II
- MAT221 Diskret matematikk
- MAT160 Innføring i numeriske metoder
- MAT213 Komplekse funksjoner
Emner studentene på MAT220 også tar
- PEDA123 Lærerens profesjonsutvikling 768 kandidaterTas også på Lektorprogram i naturvitenskap og matematikk
- NOR-INTRO Kort innføringskurs i norsk språk 3 058 kandidater
- MNF201 Vitenskap i vår tid 345 kandidaterTas også på Lektorprogram i naturvitenskap og matematikk
- MATDID220 Matematikkdidaktikk 2 173 kandidaterTas også på Lektorprogram i naturvitenskap og matematikk
- NATDID210 Læring i naturfagene 286 kandidaterTas også på Lektorprogram i naturvitenskap og matematikk
- MATDID210 Matematikkdidaktikk 1 198 kandidaterTas også på Lektorprogram i naturvitenskap og matematikk
Kort oppsummert
I perioden 2007–2025 har 496–534 kandidater tatt MAT220 (Algebra) ved Universitetet i Bergen. Snittkarakteren blant beståtte er 2,73–2,86 (C), den vanligste karakteren er C, og 20–24 % ender på A eller B. 17,4–19,2 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2007–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 17,4–19,2 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

