- Snitt (beståtte)
- 3,73–3,96B
- Stryk
- 0 %
- Kandidater
- 157–186
- År
- 2008–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2008–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2025
snitt 4,09 blant beståtte
4,09 med stryk
11 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,73–3,96
- Snitt med stryk
- 3,73–3,96
- Strykprosent
- 0 %
- Med bokstavkarakter
- 149–178
8 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
År for år
18 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 11 | 4,09 (B) | 0 % |
| 2024 | 6–8 | 4,25–4,50 (B–A) | 0 % |
| 2023 | 10 | 4,10 (B) | 0 % |
| 2022 | 5–7 | 3,57–4,00 (B) | 0 % |
| 2021 | 15–16 | 3,88–4,00 (B) | 0 % |
| 2020 | 6–7 | 3,71–3,83 (B) | 0 % |
| 2019 | 10–11 | 3,64–3,80 (B) | 0 % |
| 2018 | 6–8 | 3,25–3,50 (C–B) | 0 % |
| 2017 | 13–14 | 3,62–3,71 (B) | 0 % |
| 2016 | 7–10 | 3,78–4,14 (B) | 0 % |
| 2015 | 11–13 | 3,62–3,91 (B) | 0 % |
| 2014 | 5–7 | 3,83–4,17 (B) | 0 % |
| 2013 | 8–12 | 3,00–3,56 (C–B) | 0 % |
| 2012 | 6–8 | 3,25–3,50 (C–B) | 0 % |
| 2011 | 8–9 | 4,11–4,25 (B) | 0 % |
| 2010 | 7–11 | 2,89–3,50 (C–B) | 0 % |
| 2009 | 15–16 | 4,38–4,47 (B) | 0 % |
| 2008 | 8 | – | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om MAT292
Hva er snittkarakteren i MAT292 ved UiB?
Snittet blant beståtte er 3,73–3,96, som tilsvarer bokstavkarakteren B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 149–178 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2008–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i MAT292?
0 % av kandidatene har strøket i MAT292 ved UiB i perioden 2008–2025.
Hvilken karakter er vanligst i MAT292?
Den vanligste karakteren i MAT292 er B (36–43 % av kandidatene), og 63–74 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir MAT292?
MAT292 Prosjektarbeid i matematikk gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Bergen.
Hvem tar MAT292?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører MAT292?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i MAT292?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere MAT-emner ved UiB
Emner studentene på MAT292 også tar
Fra Bachelorprogram i matematikk: studentene der tar både MAT292 og disse.
- MAT100 Innføringsemne i matematikk 85 kandidater
- MAT211 Reell analyse 212 kandidater
- MAT213 Komplekse funksjoner 423 kandidater
- MAT242 Topologi 137 kandidater
- MAT224 Kommutativ algebra 69 kandidater
- MAT243 Mangfoldigheter 56 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2008–2025 har 157–186 kandidater tatt MAT292 (Prosjektarbeid i matematikk) ved Universitetet i Bergen. Snittkarakteren blant beståtte er 3,73–3,96 (B), den vanligste karakteren er B, og 63–74 % ender på A eller B. 0 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2008–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 60–75 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

