- Snitt (beståtte)
- 3,79–4,02B
- Stryk
- 1,3–3 %
- Kandidater
- 197–239
- År
- 2004–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2004–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2025
snitt 3,69–3,80 blant beståtte
3,28–3,56 med stryk
16–18 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,79–4,02
- Snitt med stryk
- 3,69–3,96
- Strykprosent
- 1,3–3 %
- Med bokstavkarakter
- 197–239
År for år
21 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 16–18 | 3,69–3,80 (B) | 6–12 % |
| 2024 | 15–17 | 3,47–3,73 (C–B) | 0 % |
| 2023 | 8–12 | 3,27–3,78 (C–B) | 0 % |
| 2022 | 13–14 | 3,79–3,92 (B) | 0 % |
| 2021 | 12–13 | 3,69–3,83 (B) | 0 % |
| 2020 | 8–11 | 3,30–3,78 (C–B) | 0 % |
| 2019 | 20–22 | 4,25–4,37 (B) | 5–10 % |
| 2018 | 11–12 | 4,33–4,45 (B) | 0 % |
| 2017 | 11–14 | 4,14–4,45 (B) | 0 % |
| 2016 | 6–9 | 3,13–3,71 (C–B) | 0 % |
| 2015 | 10–12 | 3,83–4,10 (B) | 0 % |
| 2014 | 5–7 | 3,60–3,86 (B) | 0 % |
| 2013 | 6–7 | 4,17–4,29 (B) | 0 % |
| 2011 | 5–6 | 4,67–4,80 (A) | 0 % |
| 2010 | 10–11 | 3,70–3,82 (B) | 0 % |
| 2009 | 9–10 | 4,30–4,44 (B) | 0 % |
| 2008 | 4–5 | 3,60–3,75 (B) | 0 % |
| 2007 | 6–9 | 3,00–3,38 (C) | 0 % |
| 2006 | 7–11 | 3,10–3,63 (C–B) | 0 % |
| 2005 | 5–7 | 4,14–4,40 (B) | 0 % |
| 2004 | 10–12 | 4,20–4,22 (B) | 9–18 % |
Ofte stilte spørsmål om PHYS206
Hva er snittkarakteren i PHYS206 ved UiB?
Snittet blant beståtte er 3,79–4,02, som tilsvarer bokstavkarakteren B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 197–239 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2004–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i PHYS206?
1,3–3 % av kandidatene har strøket i PHYS206 ved UiB i perioden 2004–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i PHYS206?
Den vanligste karakteren i PHYS206 er A (33–40 % av kandidatene), og 61–72 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir PHYS206?
PHYS206 Statistisk fysikk og termodynamikk gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Bergen.
Hva ligger du an til i PHYS206?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere PHYS-emner ved UiB
- PHYS111 Mekanikk 1
- PHYS101 Grunnkurs i mekanikk og varmelære
- PHYS112 Elektromagnetisme I
- PHYS114 Grunnleggende målevitenskap og eksperimentalfysikk
- PHYS113 Mekanikk 2 og termodynamikk
- PHYS102 Grunnkurs i elektrisitetslære, optikk og moderne fysikk
- PHYS109 Innføring i astrofysikk
- PHYS110 Perspektiver i fysikk
- PHYS117 Prosjektoppgave i fysikk
- PHYS118 Kvantefysikk
Emner studentene på PHYS206 også tar
- NOR-INTRO Kort innføringskurs i norsk språk 3 058 kandidater
- SDG207 Energiomstilling 223 kandidater
- BIO203 Innføring i havbruk 443 kandidater
- SDG213 Klimaendringer - årsaker og konsekvenser 171 kandidater
- PHYS208 Faststoffysikk 184 kandidater
- BIO208 Miljøpåvirkning av oppdrett 400 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2004–2025 har 197–239 kandidater tatt PHYS206 (Statistisk fysikk og termodynamikk) ved Universitetet i Bergen. Snittkarakteren blant beståtte er 3,79–4,02 (B), den vanligste karakteren er A, og 61–72 % ender på A eller B. 1,3–3 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2004–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 1,3–3 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

