- Snitt (beståtte)
- 3,43–3,59C–B
- Stryk
- 1,6–3,5 %
- Kandidater
- 279–313
- År
- 2007–2024
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2007–2024. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2024
snitt 3,82–4,11 blant beståtte
3,82–4,11 med stryk
9–11 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,43–3,59
- Snitt med stryk
- 3,32–3,53
- Strykprosent
- 1,6–3,5 %
- Med bokstavkarakter
- 279–313
År for år
18 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2024 | 9–11 | 3,82–4,11 (B) | 0 % |
| 2023 | 7–10 | 3,78–4,14 (B) | 0 % |
| 2022 | 9–12 | 3,18–3,70 (C–B) | 0 % |
| 2021 | 12 | 4,08 (B) | 0 % |
| 2020 | 15–17 | 3,41–3,67 (C–B) | 0 % |
| 2019 | 23–24 | 3,13–3,21 (C) | 0 % |
| 2018 | 41–43 | 3,80–3,85 (B) | 2–5 % |
| 2017 | 13–14 | 4,17 (B) | 8–14 % |
| 2016 | 18–19 | 3,47 (C) | 6–11 % |
| 2015 | 19–20 | 3,44 (C) | 5–10 % |
| 2014 | 8–10 | 3,11–3,56 (C–B) | 0 % |
| 2013 | 27–28 | 3,61–3,70 (B) | 0 % |
| 2012 | 12–14 | 2,75–2,93 (C) | 0 % |
| 2011 | 17–20 | 2,94–3,18 (C) | 5–11 % |
| 2010 | 14–16 | 2,73–3,00 (C) | 0 % |
| 2009 | 11–14 | 3,36–3,73 (C–B) | 0 % |
| 2008 | 14–16 | 3,53–3,73 (B) | 0 % |
| 2007 | 10–13 | 3,00–3,45 (C) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om FYS4220
Hva er snittkarakteren i FYS4220 ved UiO?
Snittet blant beståtte er 3,43–3,59, som tilsvarer bokstavkarakteren C–B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 279–313 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2007–2024, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i FYS4220?
1,6–3,5 % av kandidatene har strøket i FYS4220 ved UiO i perioden 2007–2024. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i FYS4220?
Den vanligste karakteren i FYS4220 er B (30–34 % av kandidatene), og 49–55 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir FYS4220?
FYS4220 Sanntids og embedded datasystemer gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Oslo.
Hva ligger du an til i FYS4220?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere FYS-emner ved UiO
- FYS1000 Fysikk - basisfag for naturvitenskap og medisin
- FYS-MEK1110 Mekanikk
- FYS1120 Elektromagnetisme
- FYS2140 Kvantefysikk
- FYS2130 Svingninger og bølger
- FYS1001 Innføring i fysikk
- FYS2160 Termodynamikk og statistisk fysikk
- FYS3140 Matematiske metoder i fysikk
- FYS3110 Kvantemekanikk
- FYS1210 Elektronikk med prosjektoppgaver
Emner studentene på FYS4220 også tar
- EIT5960 Elektronikk, informatikk og teknologi. Masteroppgave 62 kandidater
- FYS4231 Sensorer og måleteknikk 143 kandidater
- IN5180 Design av Analog Mikroelektronikk 70 kandidater
- TEK5040 Dyp læring for autonome systemer 243 kandidater
- IN5490 Advanced Topics in Artificial Intelligence for Intelligent Systems 217 kandidater
- TEK5010 Multiagent-systemer 156 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2007–2024 har 279–313 kandidater tatt FYS4220 (Sanntids og embedded datasystemer) ved Universitetet i Oslo. Snittkarakteren blant beståtte er 3,43–3,59 (C–B), den vanligste karakteren er B, og 49–55 % ender på A eller B. 1,6–3,5 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2007–2024, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 1,6–3,5 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

