Hopp til innhold

FYS4231: Sensorer og måleteknikk

Snitt (beståtte)
2,97–3,08C
Stryk
8,1–9,9 %
Kandidater
159–175
År
2017–2025

Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2017–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.

H2025

snitt 2,44–2,53 blant beståtte

2,17–2,39 med stryk

17–19 kandidater

0
A0 %
1–2
B6–11
8
C42–47
4
D21–24
3
E16–18
1–2
F6–11
H2017H2025

Snitt per termin (beståtte)

BCDH2017: 3,20–3,36H2018: 3,48–3,67H2019: 4,10–4,28H2020: 2,22–2,32H2021: 2,68–2,86H2022: 3,00–3,13H2023: 2,00–2,23H2024: 3,00–3,21H2025: 2,44–2,53H2017H2019H2021H2023H20252,44–2,53

Stryk per termin

50 %25 %H2017: 8–17 %H2018: 0 %H2019: 0 %H2020: 15 %H2021: 16–17 %H2022: 25–26 %H2023: 0 %H2024: 0 %H2025: 6–11 %H2017H2019H2021H2023H20256–11 %
9–12
A15–19
20–24
B35–39
27–30
C46–48
20–22
D34–36
9–11
E15–17
8–10
F14–16

Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.

Snitt blant beståtte
2,97–3,08
Snitt med stryk
2,68–2,83
Strykprosent
8,1–9,9 %
Med bokstavkarakter
159–175

År for år

9 år
ÅrKandidaterSnitt (beståtte)Stryk
202517–192,44–2,53 (D–C)6–11 %
202418–203,00–3,21 (C)0 %
202311–132,00–2,23 (D)0 %
202219–203,00–3,13 (C)25–26 %
202123–252,68–2,86 (C)16–17 %
202021–222,22–2,32 (D)14 %
201918–204,10–4,28 (B)0 %
201821–233,48–3,67 (C–B)0 %
201711–133,20–3,36 (C)8–17 %

Ofte stilte spørsmål om FYS4231

Hva er snittkarakteren i FYS4231 ved UiO?

Snittet blant beståtte er 2,97–3,08, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 159–175 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2017–2025, rapportert til HK-dir (DBH).

Hvor mange stryker i FYS4231?

8,1–9,9 % av kandidatene har strøket i FYS4231 ved UiO i perioden 2017–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.

Hvilken karakter er vanligst i FYS4231?

Den vanligste karakteren i FYS4231 er C (27–30 % av kandidatene), og 30–35 % ender på A eller B.

Hvor mange studiepoeng gir FYS4231?

FYS4231 Sensorer og måleteknikk gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Oslo.

Hva ligger du an til i FYS4231?

Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.

Legg i semesteret mitt

Flere FYS-emner ved UiO

Emner studentene på FYS4231 også tar

Kort oppsummert

I perioden 2017–2025 har 159–175 kandidater tatt FYS4231 (Sensorer og måleteknikk) ved Universitetet i Oslo. Snittkarakteren blant beståtte er 2,97–3,08 (C), den vanligste karakteren er C, og 30–35 % ender på A eller B. 8,1–9,9 % av kandidatene stryker.

Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2017–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.

Hvorfor tallene kan være litt lave

HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.

Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.

Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 8,1–9,9 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.

Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.