HGOV4100: Fundamentals of Health Care Systems
- Snitt (beståtte)
- 3,83–3,86B
- Stryk
- 1,3–2,6 %
- Kandidater
- 603–618
- År
- 2013–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2013–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2025
snitt 4,02–4,05 blant beståtte
3,88–3,98 med stryk
56–58 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,83–3,86
- Snitt med stryk
- 3,72–3,80
- Strykprosent
- 1,3–2,6 %
- Med bokstavkarakter
- 541–556
62 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 405 | 74 % | 3,98 | 0,0 % |
| Menn | 146 | 26 % | 4,03 | 0,0 % |
Av 551 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 93 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2013–2025.
År for år
13 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 56–58 | 4,02–4,05 (B) | 2–4 % |
| 2024 | 42–44 | 3,95–4,02 (B) | 2–5 % |
| 2023 | 34–35 | 3,97 (B) | 3–6 % |
| 2022 | 42–43 | 4,00–4,05 (B) | 0 % |
| 2021 | 31–32 | 4,20 (B) | 3–6 % |
| 2020 | 62 | – | 0 % |
| 2019 | 51–53 | 4,04–4,10 (B) | 2–4 % |
| 2018 | 55–56 | 3,96 (B) | 2–4 % |
| 2017 | 44–45 | 3,77 (B) | 2–4 % |
| 2016 | 45 | 3,60 (B) | 0 % |
| 2015 | 57–59 | 3,44–3,48 (C) | 2–3 % |
| 2014 | 43–45 | 3,56–3,65 (B) | 0 % |
| 2013 | 41 | 3,61 (B) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om HGOV4100
Hva er snittkarakteren i HGOV4100 ved UiO?
Snittet blant beståtte er 3,83–3,86, som tilsvarer bokstavkarakteren B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 541–556 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2013–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i HGOV4100?
1,3–2,6 % av kandidatene har strøket i HGOV4100 ved UiO i perioden 2013–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i HGOV4100?
Den vanligste karakteren i HGOV4100 er B (38–39 % av kandidatene), og 64–66 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir HGOV4100?
HGOV4100 Fundamentals of Health Care Systems gir 5,0 studiepoeng ved Universitetet i Oslo.
Hva ligger du an til i HGOV4100?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere HGOV-emner ved UiO
Emner studentene på HGOV4100 også tar
- HECON4100 Fundamentals of Health Economics 657 kandidater
- HMAN4100 Fundamentals of management 580 kandidater
- HMED4100 Fundamentals of medicine 540 kandidater
- HMET4101 Fundamentals of statistics 165 kandidater
- HMET4210 Research Design 444 kandidater
- HMM4501 Masteroppgave 386 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2013–2025 har 603–618 kandidater tatt HGOV4100 (Fundamentals of Health Care Systems) ved Universitetet i Oslo. Snittkarakteren blant beståtte er 3,83–3,86 (B), den vanligste karakteren er B, og 64–66 % ender på A eller B. 1,3–2,6 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2013–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 1,3–2,6 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

