Hopp til innhold

HMAN4100: Fundamentals of management

Snitt (beståtte)
3,80–3,83B
Stryk
0,8–1,7 %
Kandidater
591–602
År
2013–2025

Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2013–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.

H2025

snitt 4,13–4,19 blant beståtte

4,00–4,12 med stryk

60–62 kandidater

29
A47–48
17
B27–28
9
C15 %
3
D5 %
1–2
E2–3
1–2
F2–3
H2013H2025

Snitt per termin (beståtte)

BCDH2013: 3,74H2014: 3,85–3,90H2015: 3,46H2016: 3,51H2017: 3,88H2018: 4,08H2019: 3,58–3,64H2020: 4,00H2021: 3,49–3,56H2022: 3,86–3,90H2023: 3,97H2024: 3,71–3,77H2025: 4,13–4,19H2013H2016H2019H2022H20254,13–4,19

Stryk per termin

25 %12.5 %H2013: 0 %H2014: 0 %H2015: 2–3 %H2016: 2–5 %H2017: 0 %H2018: 0 %H2019: 2–4 %H2020: 0 %H2021: 0 %H2022: 0 %H2023: 3–6 %H2024: 0 %H2025: 2–3 %H2013H2016H2019H2022H20252–3 %
24–25
A146
39–40
B237
27–28
C163
6 %
D36–38
1 %
E4–8
1–2
F5–10

Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.

Snitt blant beståtte
3,80–3,83
Snitt med stryk
3,74–3,80
Strykprosent
0,8–1,7 %
Med bokstavkarakter
591–602

Kvinner og menn

GruppeKandidaterAndelSnittStryk
Kvinner39673 %3,910,0 %
Menn15027 %3,890,0 %

Av 546 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 94 % av alle.

Hva disse tallene ikke sier

De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.

HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.

Tallene er summert over hele historikken, 2013–2025.

År for år

13 år
ÅrKandidaterSnitt (beståtte)Stryk
202560–624,13–4,19 (B)2–3 %
202444–453,71–3,77 (B)0 %
202335–363,97 (B)3–6 %
202241–423,86–3,90 (B)0 %
202134–353,49–3,56 (C–B)0 %
2020634,00 (B)0 %
201945–473,58–3,64 (B)2–4 %
2018494,08 (B)0 %
2017413,88 (B)0 %
201642–433,51 (B)2–5 %
201558–593,46 (C)2–3 %
201440–413,85–3,90 (B)0 %
2013393,74 (B)0 %

Ofte stilte spørsmål om HMAN4100

Hva er snittkarakteren i HMAN4100 ved UiO?

Snittet blant beståtte er 3,80–3,83, som tilsvarer bokstavkarakteren B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 591–602 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2013–2025, rapportert til HK-dir (DBH).

Hvor mange stryker i HMAN4100?

0,8–1,7 % av kandidatene har strøket i HMAN4100 ved UiO i perioden 2013–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.

Hvilken karakter er vanligst i HMAN4100?

Den vanligste karakteren i HMAN4100 er B (39–40 % av kandidatene), og 64–65 % ender på A eller B.

Hvor mange studiepoeng gir HMAN4100?

HMAN4100 Fundamentals of management gir 5,0 studiepoeng ved Universitetet i Oslo.

Hva ligger du an til i HMAN4100?

Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.

Legg i semesteret mitt

Flere HMAN-emner ved UiO

Emner studentene på HMAN4100 også tar

Kort oppsummert

I perioden 2013–2025 har 591–602 kandidater tatt HMAN4100 (Fundamentals of management) ved Universitetet i Oslo. Snittkarakteren blant beståtte er 3,80–3,83 (B), den vanligste karakteren er B, og 64–65 % ender på A eller B. 0,8–1,7 % av kandidatene stryker.

Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2013–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.

Hvorfor tallene kan være litt lave

HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.

Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.

Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 0,8–1,7 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.

Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.