- Snitt (beståtte)
- 3,91–4,07B
- Stryk
- 1,5–2,5 %
- Kandidater
- 434–482
- År
- 2007–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2007–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2025
snitt 3,93–4,12 blant beståtte
3,93–4,12 med stryk
25–27 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,91–4,07
- Snitt med stryk
- 3,83–4,01
- Strykprosent
- 1,5–2,5 %
- Med bokstavkarakter
- 385–429
45 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
År for år
19 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 25–27 | 3,93–4,12 (B) | 0 % |
| 2024 | 19 | 4,00 (B) | 0 % |
| 2023 | 22–27 | 3,69–4,00 (B) | 0 % |
| 2022 | 17–21 | 3,60–3,94 (B) | 0 % |
| 2021 | 21 | 4,24 (B) | 0 % |
| 2020 | 17–18 | 4,28–4,35 (B) | 0 % |
| 2019 | 17–19 | 4,11–4,29 (B) | 0 % |
| 2018 | 30 | 4,37 (B) | 0 % |
| 2017 | 31–34 | 4,03–4,16 (B) | 0 % |
| 2016 | 48–52 | 4,06–4,17 (B) | 2–4 % |
| 2015 | 27–33 | 3,69–4,00 (B) | 0 % |
| 2014 | 43–47 | 3,71–3,83 (B) | 9–11 % |
| 2013 | 16–18 | 4,06–4,13 (B) | 0 % |
| 2012 | 28–31 | 3,83 (B) | 3–7 % |
| 2011 | 16–24 | 3,40–3,88 (C–B) | 0 % |
| 2010 | 17–20 | 3,43–3,71 (C–B) | 0 % |
| 2009 | 18–19 | – | 6–11 % |
| 2008 | 15 | – | 0 % |
| 2007 | 7 | – | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om HMM4501
Hva er snittkarakteren i HMM4501 ved UiO?
Snittet blant beståtte er 3,91–4,07, som tilsvarer bokstavkarakteren B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 385–429 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2007–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i HMM4501?
1,5–2,5 % av kandidatene har strøket i HMM4501 ved UiO i perioden 2007–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i HMM4501?
Den vanligste karakteren i HMM4501 er B (38–43 % av kandidatene), og 71–78 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir HMM4501?
HMM4501 Masteroppgave gir 30,0 studiepoeng ved Universitetet i Oslo.
Hva ligger du an til i HMM4501?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere HMM-emner ved UiO
- HMM4301 Optimal allocation of health care resources and economic evaluation of health care technologies
- HMM4101 Research methods and statistics
- HMM4202 Structure, organization and financing of health care systems
- HMM4401 Health and medicine
- HMM4104 Research design
- HMM4104A Research design
- HMM4104B Qualitative Methods
- HMM4201 Leadership and organization
- HMM4100 Introduction to statistics
Emner studentene på HMM4501 også tar
- HECON4100 Fundamentals of Health Economics 657 kandidater
- HGOV4100 Fundamentals of Health Care Systems 588 kandidater
- HMAN4100 Fundamentals of management 580 kandidater
- HMED4100 Fundamentals of medicine 540 kandidater
- HMET4101 Fundamentals of statistics 165 kandidater
- HMET4210 Research Design 444 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2007–2025 har 434–482 kandidater tatt HMM4501 (Masteroppgave) ved Universitetet i Oslo. Snittkarakteren blant beståtte er 3,91–4,07 (B), den vanligste karakteren er B, og 71–78 % ender på A eller B. 1,5–2,5 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2007–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 1,5–2,5 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

