- Snitt (beståtte)
- 3,33C
- Stryk
- 1,9–2,7 %
- Kandidater
- 673
- År
- 2017–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2017–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2025
snitt 3,43 blant beståtte
3,43 med stryk
37 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,33
- Snitt med stryk
- 3,24–3,27
- Strykprosent
- 1,9–2,7 %
- Med bokstavkarakter
- 673
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 256 | 42 % | 3,41 | 0,0 % |
| Menn | 355 | 58 % | 3,38 | 0,0 % |
Av 611 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 91 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2017–2025.
År for år
9 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 37 | 3,43 (C) | 0 % |
| 2024 | 103 | 3,78 (B) | 1–2 % |
| 2023 | 102 | 3,11 (C) | 5 % |
| 2022 | 80 | 3,33 (C) | 0 % |
| 2021 | 85 | 3,37 (C) | 4 % |
| 2020 | 75–76 | 3,31 (C) | 1–3 % |
| 2019 | 72–73 | 3,46 (C) | 1–3 % |
| 2018 | 61–63 | 3,23–3,27 (C) | 2–3 % |
| 2017 | 58–59 | 2,72 (C) | 2–3 % |
Ofte stilte spørsmål om IN1140
Hva er snittkarakteren i IN1140 ved UiO?
Snittet blant beståtte er 3,33, som tilsvarer bokstavkarakteren C. Tallet er basert på 673 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2017–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i IN1140?
1,9–2,7 % av kandidatene har strøket i IN1140 ved UiO i perioden 2017–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i IN1140?
Den vanligste karakteren i IN1140 er C (36 % av kandidatene), og 42 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir IN1140?
IN1140 Introduksjon til språkteknologi gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Oslo.
Hvem tar IN1140?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
- Informatikk: språkteknologi236 kandidater · 62 %
- Informatikk: programmering og systemarkitektur69 kandidater · 18 %
- Informatikk: robotikk og intelligente systemer28 kandidater · 7 %
- Informatikk10 kandidater · 3 %
- Informatikk: digital økonomi og ledelse7 kandidater · 2 %
- Informatikk: design, bruk, interaksjon7 kandidater · 2 %
Hvor fører IN1140?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i IN1140?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere IN-emner ved UiO
- IN1000 Introduksjon til objektorientert programmering
- INF1000 Grunnkurs i objektorientert programmering
- IN1020 Introduksjon til datateknologi
- INF1010 Objektorientert programmering
- IN1010 Objektorientert programmering
- IN1030 Systemer, krav og konsekvenser
- IN2010 Algoritmer og datastrukturer
- INF1050 Systemutvikling
- IN1150 Logiske metoder
- IN2090 Databaser og datamodellering
Emner studentene på IN1140 også tar
- IN2120 Informasjonssikkerhet 2 455 kandidaterTas også på Informatikk: programmering og systemarkitektur
- IN2000 Software Engineering med prosjektarbeid 1 829 kandidaterTas også på Informatikk: programmering og systemarkitektur
- IN2140 Introduksjon til operativsystemer og datakommunikasjon 1 342 kandidaterTas også på Informatikk: programmering og systemarkitektur
- IN2110 Språkteknologiske metoder 355 kandidaterTas også på Informatikk: språkteknologi
- LING1112 Morfologi og syntaks 1 668 kandidaterTas også på Informatikk: språkteknologi
- IN3240 Testing av programvare 832 kandidaterTas også på Informatikk: programmering og systemarkitektur
Kort oppsummert
I perioden 2017–2025 har 673 kandidater tatt IN1140 (Introduksjon til språkteknologi) ved Universitetet i Oslo. Snittkarakteren blant beståtte er 3,33 (C), den vanligste karakteren er C, og 42 % ender på A eller B. 1,9–2,7 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 3,43 (C) – ned fra 3,78 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2017–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 1,9–2,7 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

