- Snitt (beståtte)
- 3,22–3,24C
- Stryk
- 4,1–4,9 %
- Kandidater
- 361–367
- År
- 2019–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2019–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2025
snitt 3,41 blant beståtte
3,32–3,36 med stryk
74–75 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,22–3,24
- Snitt med stryk
- 3,06–3,11
- Strykprosent
- 4,1–4,9 %
- Med bokstavkarakter
- 306–312
55 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
År for år
7 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 74–75 | 3,41 (C) | 1–3 % |
| 2024 | 48–50 | 3,33–3,38 (C) | 2–4 % |
| 2023 | 44 | 3,08 (C) | 11 % |
| 2022 | 49–50 | 3,20–3,24 (C) | 8 % |
| 2021 | 52–53 | 3,17–3,21 (C) | 0 % |
| 2020 | 55 | – | 5 % |
| 2019 | 39–40 | 2,95 (C) | 3–5 % |
Ofte stilte spørsmål om IN2110
Hva er snittkarakteren i IN2110 ved UiO?
Snittet blant beståtte er 3,22–3,24, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 306–312 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2019–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i IN2110?
4,1–4,9 % av kandidatene har strøket i IN2110 ved UiO i perioden 2019–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i IN2110?
Den vanligste karakteren i IN2110 er C (33–34 % av kandidatene), og 38–39 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir IN2110?
IN2110 Språkteknologiske metoder gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Oslo.
Hvem tar IN2110?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører IN2110?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i IN2110?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere IN-emner ved UiO
- IN1000 Introduksjon til objektorientert programmering
- INF1000 Grunnkurs i objektorientert programmering
- IN1020 Introduksjon til datateknologi
- INF1010 Objektorientert programmering
- IN1010 Objektorientert programmering
- IN1030 Systemer, krav og konsekvenser
- IN2010 Algoritmer og datastrukturer
- INF1050 Systemutvikling
- IN1150 Logiske metoder
- IN2090 Databaser og datamodellering
Emner studentene på IN2110 også tar
- IN1140 Introduksjon til språkteknologi 667 kandidaterTas også på Informatikk: språkteknologi
- LING1112 Morfologi og syntaks 1 668 kandidaterTas også på Informatikk: språkteknologi
- IN2120 Informasjonssikkerhet 2 455 kandidaterTas også på Informatikk: programmering og systemarkitektur
- IN2000 Software Engineering med prosjektarbeid 1 829 kandidaterTas også på Informatikk: programmering og systemarkitektur
- AST1010 Astronomi - en kosmisk reise 7 731 kandidater
- IN2140 Introduksjon til operativsystemer og datakommunikasjon 1 342 kandidaterTas også på Informatikk: programmering og systemarkitektur
Kort oppsummert
I perioden 2019–2025 har 361–367 kandidater tatt IN2110 (Språkteknologiske metoder) ved Universitetet i Oslo. Snittkarakteren blant beståtte er 3,22–3,24 (C), den vanligste karakteren er C, og 38–39 % ender på A eller B. 4,1–4,9 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2019–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 4,1–4,9 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

