- Snitt (beståtte)
- 3,33–3,37C
- Stryk
- 7,3–8,2 %
- Kandidater
- 688–708
- År
- 2009–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2009–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2025
snitt 3,02 blant beståtte
2,65 med stryk
57 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,33–3,37
- Snitt med stryk
- 3,06–3,12
- Strykprosent
- 7,3–8,2 %
- Med bokstavkarakter
- 688–708
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 332 | 59 % | 3,51 | 4,2 % |
| Menn | 228 | 41 % | 3,50 | 1,8 % |
Av 560 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 83 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2009–2025.
År for år
17 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 57 | 3,02 (C) | 12 % |
| 2024 | 67 | 2,86 (C) | 15 % |
| 2023 | 54 | 3,43 (C) | 9 % |
| 2022 | 55 | 3,29 (C) | 7 % |
| 2021 | 66–67 | 3,80 (B) | 2–3 % |
| 2020 | 69 | 2,92 (C) | 10 % |
| 2019 | 59 | 3,46 (C) | 5 % |
| 2018 | 59–60 | 3,17 (C) | 2–3 % |
| 2017 | 28–29 | 4,10–4,14 (B) | 0 % |
| 2016 | 33–34 | 3,57–3,67 (B) | 18 % |
| 2015 | 24–25 | 3,32–3,38 (C) | 12–13 % |
| 2014 | 19–22 | 3,90–4,17 (B) | 5–10 % |
| 2013 | 23–25 | 3,43–3,55 (C–B) | 4–8 % |
| 2012 | 20–22 | 3,50–3,70 (B) | 0 % |
| 2011 | 23–26 | 3,42–3,59 (C–B) | 4–8 % |
| 2010 | 18–20 | 3,00–3,21 (C) | 0 % |
| 2009 | 14–17 | 3,00–3,29 (C) | 6–13 % |
Ofte stilte spørsmål om LING1112
Hva er snittkarakteren i LING1112 ved UiO?
Snittet blant beståtte er 3,33–3,37, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 688–708 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2009–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i LING1112?
7,3–8,2 % av kandidatene har strøket i LING1112 ved UiO i perioden 2009–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i LING1112?
Den vanligste karakteren i LING1112 er B (24–25 % av kandidatene), og 46–47 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir LING1112?
LING1112 Morfologi og syntaks 1 gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Oslo.
Hvem tar LING1112?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører LING1112?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i LING1112?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere LING-emner ved UiO
- LING1109 Flerspråklighet
- LING1100 Innføring i semantikk og pragmatikk
- LING1111 Innføring i fonetikk og fonologi
- LING1113 Psykolingvistikk og sosiolingvistikk
- LING1107 Språktilegnelse
- LING4140 Språkvitenskapelig metode
- LING4101 Språkvitenskapens vitenskapsteori
- LING2100 Semantikk og pragmatikk 2
- LING2113 Språktypologi
- LING2121 Fonetikk og fonologi 2
Emnekoden LING1112 ved andre læresteder
- Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet 24 kandidater
Emner studentene på LING1112 også tar
- IN1140 Introduksjon til språkteknologi 667 kandidaterTas også på Informatikk: språkteknologi
- IN2110 Språkteknologiske metoder 355 kandidaterTas også på Informatikk: språkteknologi
- IN3120 Søketeknologi 70 kandidaterTas også på Informatikk: språkteknologi
- EXFAC03-SPR Examen facultatum, språkvitenskap 1 700 kandidaterTas også på Lingvistikk
- LING3090 Bacheloroppgave i lingvistikk 54 kandidaterTas også på Lingvistikk
- MULTI2110 Introduction to Statistical Analysis for Language Students 28 kandidaterTas også på Informatikk: språkteknologi
Kort oppsummert
I perioden 2009–2025 har 688–708 kandidater tatt LING1112 (Morfologi og syntaks 1) ved Universitetet i Oslo. Snittkarakteren blant beståtte er 3,33–3,37 (C), den vanligste karakteren er B, og 46–47 % ender på A eller B. 7,3–8,2 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 3,02 (C) – opp fra 2,86 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2009–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 7,3–8,2 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

