- Snitt (beståtte)
- 3,22–3,32C
- Stryk
- 3,9–6,2 %
- Kandidater
- 628–680
- År
- 2004–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2004–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2025
snitt 3,33–3,40 blant beståtte
3,04–3,24 med stryk
21–23 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,22–3,32
- Snitt med stryk
- 3,03–3,19
- Strykprosent
- 3,9–6,2 %
- Med bokstavkarakter
- 628–680
År for år
22 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 21–23 | 3,33–3,40 (C) | 5–9 % |
| 2024 | 21–23 | 2,80–2,90 (C) | 5–9 % |
| 2023 | 25 | 3,12 (C) | 0 % |
| 2022 | 35–36 | 3,32 (C) | 3–6 % |
| 2021 | 33–34 | 3,63–3,72 (B) | 12 % |
| 2020 | 37–39 | 3,35–3,42 (C) | 3–5 % |
| 2019 | 35–37 | 3,32–3,37 (C) | 3–6 % |
| 2018 | 34–35 | 3,15 (C) | 3–6 % |
| 2017 | 28–29 | 2,89 (C) | 4–7 % |
| 2016 | 27–28 | 2,96–3,04 (C) | 14–15 % |
| 2015 | 23–25 | 3,18–3,26 (C) | 4–8 % |
| 2014 | 12 | 3,17 (C) | 0 % |
| 2013 | 28–31 | 2,81–2,93 (C) | 3–7 % |
| 2012 | 28–32 | 2,75–2,93 (C) | 3–7 % |
| 2011 | 17–21 | 3,26–3,53 (C–B) | 0 % |
| 2010 | 27–31 | 3,50–3,70 (B) | 3–7 % |
| 2009 | 26–34 | 3,23–3,63 (C–B) | 3–7 % |
| 2008 | 28–30 | 3,41–3,55 (C–B) | 0 % |
| 2007 | 34–37 | 3,63–3,77 (B) | 11–12 % |
| 2006 | 51–53 | 3,26–3,29 (C) | 2–4 % |
| 2005 | 36–40 | 3,41–3,59 (C–B) | 0 % |
| 2004 | 22–25 | 2,77–2,95 (C) | 4–9 % |
Ofte stilte spørsmål om ITA1101
Hva er snittkarakteren i ITA1101 ved UiO?
Snittet blant beståtte er 3,22–3,32, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 628–680 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2004–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i ITA1101?
3,9–6,2 % av kandidatene har strøket i ITA1101 ved UiO i perioden 2004–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i ITA1101?
Den vanligste karakteren i ITA1101 er B (30–33 % av kandidatene), og 42–46 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir ITA1101?
ITA1101 Italiensk språk gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Oslo.
Hvem tar ITA1101?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hva ligger du an til i ITA1101?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere ITA-emner ved UiO
- ITA1000 Innføring i italiensk
- ITA0101 Innføring i italiensk 1
- ITA0102 Innføring i italiensk 2
- ITA1501 Italiensk kulturkunnskap
- ITA1100 Praktisk italiensk
- ITA1110R Sommerkurs i italiensk språk og kultur i Roma
- ITA1301 Italiensk litteratur: Innføring
- ITA1102 Italienske tekster
- ITA2301 Moderne italiensk litteratur
- ITA2101 Italiensk morfosyntaks 1
Emner studentene på ITA1101 også tar
Fra Europeiske språk: studentene der tar både ITA1101 og disse.
- ENG1100 English Grammar 5 154 kandidater
- ENG1304 American Literature 4 488 kandidater
- ENG1506 American History and Society: An Introduction 2 172 kandidater
- ENG1103 English Phonetics and Intonation 3 136 kandidater
- ENG1505 British Civilisation 3 618 kandidater
- ENG1303 British Literature 3 922 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2004–2025 har 628–680 kandidater tatt ITA1101 (Italiensk språk) ved Universitetet i Oslo. Snittkarakteren blant beståtte er 3,22–3,32 (C), den vanligste karakteren er B, og 42–46 % ender på A eller B. 3,9–6,2 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2004–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 3,9–6,2 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

