RINF1100: Ytringsfrihet, medie- og nettregulering
- Snitt (beståtte)
- 3,11C
- Stryk
- 1,9 %
- Kandidater
- 805
- År
- 2004–2025
V2025
snitt 3,27 blant beståtte
3,27 med stryk
30 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 3,11
- Snitt med stryk
- 3,07
- Strykprosent
- 1,9 %
- Med bokstavkarakter
- 765
40 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 392 | 59 % | 3,33 | 0,8 % |
| Menn | 275 | 41 % | 3,05 | 0,0 % |
Av 667 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 82 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2004–2025.
År for år
22 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 30 | 3,27 (C) | 0 % |
| 2024 | 27 | 3,00 (C) | 11 % |
| 2023 | 34 | 3,00 (C) | 0 % |
| 2022 | 29 | 3,97 (B) | 0 % |
| 2021 | 30 | 3,27 (C) | 0 % |
| 2020 | 40 | – | 13 % |
| 2019 | 12 | 2,58 (C) | 0 % |
| 2018 | 41 | 2,93 (C) | 0 % |
| 2017 | 33 | 3,42 (C) | 0 % |
| 2016 | 34 | 2,97 (C) | 0 % |
| 2015 | 34 | 3,26 (C) | 0 % |
| 2014 | 17 | 2,88 (C) | 0 % |
| 2013 | 32 | 3,44 (C) | 0 % |
| 2012 | 34 | 3,38 (C) | 0 % |
| 2011 | 33 | 3,30 (C) | 0 % |
| 2010 | 53 | 3,04 (C) | 0 % |
| 2009 | 46 | 3,33 (C) | 0 % |
| 2008 | 47 | 2,79 (C) | 0 % |
| 2007 | 57 | 2,70 (C) | 0 % |
| 2006 | 60 | 3,07 (C) | 7 % |
| 2005 | 48 | 2,89 (C) | 6 % |
| 2004 | 34 | 3,03 (C) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om RINF1100
Hva er snittkarakteren i RINF1100 ved UiO?
Snittet blant beståtte er 3,11, som tilsvarer bokstavkarakteren C. Tallet er basert på 765 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2004–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i RINF1100?
1,9 % av kandidatene har strøket i RINF1100 ved UiO i perioden 2004–2025.
Hvilken karakter er vanligst i RINF1100?
Den vanligste karakteren i RINF1100 er C (39 % av kandidatene), og 33 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir RINF1100?
RINF1100 Ytringsfrihet, medie- og nettregulering gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Oslo.
Hvem tar RINF1100?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hva ligger du an til i RINF1100?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere RINF-emner ved UiO
Emner studentene på RINF1100 også tar
- JUROFF1201 Introduksjon i forvaltningsrett 2 715 kandidater
- JUR1511 Individuell arbeidsrett 2 283 kandidater
- JUR1504 Konflikthåndtering (BA) 805 kandidater
- JUR1970 Barnerett (BA) 1 046 kandidater
- JUR1512 Kollektiv arbeidsrett 819 kandidater
- JUR1960 Trygderett (BA) 637 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2004–2025 har 805 kandidater tatt RINF1100 (Ytringsfrihet, medie- og nettregulering) ved Universitetet i Oslo. Snittkarakteren blant beståtte er 3,11 (C), den vanligste karakteren er C, og 33 % ender på A eller B. 1,9 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 3,27 (C) – opp fra 3,00 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2004–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

