- Snitt (beståtte)
- 3,53–3,62B
- Stryk
- 1,1–2,3 %
- Kandidater
- 337–355
- År
- 2008–2023
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2008–2023. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2023
snitt 3,63–3,82 blant beståtte
3,63–3,82 med stryk
22–24 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,53–3,62
- Snitt med stryk
- 3,45–3,57
- Strykprosent
- 1,1–2,3 %
- Med bokstavkarakter
- 337–355
År for år
16 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2023 | 22–24 | 3,63–3,82 (B) | 0 % |
| 2022 | 16–17 | 3,94–4,06 (B) | 0 % |
| 2021 | 16–17 | 3,76–3,88 (B) | 0 % |
| 2020 | 22 | 3,55 (B) | 0 % |
| 2019 | 21 | 3,24 (C) | 0 % |
| 2018 | 26–28 | 3,23–3,32 (C) | 4–7 % |
| 2017 | 17–18 | 4,00–4,18 (B) | 0 % |
| 2016 | 27–28 | 3,89–3,96 (B) | 0 % |
| 2015 | 22–25 | 2,82–3,00 (C) | 4–9 % |
| 2014 | 25 | 3,64 (B) | 0 % |
| 2013 | 27–28 | 3,50–3,59 (B) | 0 % |
| 2012 | 13–14 | 3,71–3,85 (B) | 0 % |
| 2011 | 23–25 | 3,61–3,73 (B) | 4–8 % |
| 2010 | 24–26 | 3,46–3,57 (C–B) | 4–8 % |
| 2009 | 22 | 3,59 (B) | 0 % |
| 2008 | 14–15 | 3,07 (C) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om IDR200
Hva er snittkarakteren i IDR200 ved UiS?
Snittet blant beståtte er 3,53–3,62, som tilsvarer bokstavkarakteren B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 337–355 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2008–2023, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i IDR200?
1,1–2,3 % av kandidatene har strøket i IDR200 ved UiS i perioden 2008–2023. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i IDR200?
Den vanligste karakteren i IDR200 er B (27–28 % av kandidatene), og 53–55 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir IDR200?
IDR200 Bacheloroppgave gir 20,0 studiepoeng ved Universitetet i Stavanger.
Hvem tar IDR200?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører IDR200?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i IDR200?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere IDR-emner ved UiS
- IDR103 Friluftsliv, ski og skøyter
- IDR102 Lek - Idrett - Dans
- IDR117 Treningslære 1
- IDR118 Fysiologi og Bevegelseslære med anatomi
- IDR101 Idrett og samfunn
- IDR106 Vitenskapsteori, metode og statistikk
- IDR108 Treningsledelse 1 og samfunnsvitenskapelige emner
- IDR116 Ernæring
- IDR114 Idrettspsykologi
- IDR115 Aktivitetslære
Emnekoden IDR200 ved andre læresteder
- Høgskolen i Molde, vitenskapelig høgskole i logistikk 698 kandidater
- Universitetet i Agder 114 kandidater
Emner studentene på IDR200 også tar
Fra Idrettsvitenskap - bachelorstudium: studentene der tar både IDR200 og disse.
- IDR131 Fysiologi, anatomi og bevegelseslære 301 kandidater
- IDR133 Treningslære 193 kandidater
- IDR132 Idrettsaktiviteter 1 190 kandidater
- IDR134 Friluftsliv og idrettsaktiviteter 179 kandidater
- IDR332 Vitenskapsteori, metode og statistikk 112 kandidater
- IDR231 Idrettspsykologi og treningsledelse 110 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2008–2023 har 337–355 kandidater tatt IDR200 (Bacheloroppgave) ved Universitetet i Stavanger. Snittkarakteren blant beståtte er 3,53–3,62 (B), den vanligste karakteren er B, og 53–55 % ender på A eller B. 1,1–2,3 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2008–2023, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 1,1–2,3 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

