- Snitt (beståtte)
- 2,55–2,60C
- Stryk
- 29,2–29,7 %
- Kandidater
- 293–298
- År
- 2019–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2019–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2025
snitt 2,83–3,00 blant beståtte
1,79–1,89 med stryk
37–39 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 2,55–2,60
- Snitt med stryk
- 1,79–1,84
- Strykprosent
- 29,2–29,7 %
- Med bokstavkarakter
- 293–298
År for år
7 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 37–39 | 2,83–3,00 (C) | 36–38 % |
| 2024 | 32–33 | 3,00–3,04 (C) | 30–31 % |
| 2023 | 48 | 2,26 (D) | 29 % |
| 2022 | 34 | 2,79 (C) | 18 % |
| 2021 | 52–53 | 2,34–2,42 (D) | 32–33 % |
| 2020 | 44–45 | 2,17–2,26 (D) | 31–32 % |
| 2019 | 46 | 2,68 (C) | 26 % |
Ofte stilte spørsmål om ING0010
Hva er snittkarakteren i ING0010 ved HVL?
Snittet blant beståtte er 2,55–2,60, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 293–298 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2019–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i ING0010?
29,2–29,7 % av kandidatene har strøket i ING0010 ved HVL i perioden 2019–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i ING0010?
Den vanligste karakteren i ING0010 er F (29–30 % av kandidatene), og 17–18 % ender på A eller B.
Hvem tar ING0010?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører ING0010?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i ING0010?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere ING-emner ved HVL
- ING161 Kjemi for ingeniører
- ING101 Teknologiledelse, økonomi og nyskaping
- ING303 Systemtenking og innovasjon for ingeniører
- ING102 Innføring i ingeniørfaglig yrkesutøvelse og arbeidsmetoder
- ING106 Innføring i ingeniørfaglig yrkesutøvelse og arbeidsmetoder
- ING104 Innføring i ingeniørfaglig yrkesutøvelse og arbeidsmetoder
- ING202 Programmering for ingeniører
- ING100 Ingeniørfaglig innføringsemne
- ING172 Klassisk mekanikk og termodynamikk
- ING127 Innføring i ingeniørfaglig yrkesutøvelse og arbeidsmetoder
Emner studentene på ING0010 også tar
Fra Bachelor i ingeniørfag, Brannsikkerhet: studentene der tar både ING0010 og disse.
- ING171 Klassisk mekanikk 242 kandidater
- ING2043 Branndynamikk 183 kandidater
- SIK203 Varmelære 104 kandidater
- ING2046 Brannteknisk design av bygg 175 kandidater
- ING2045 Aktive og passive brannsikringssystemer 175 kandidater
- MAS149 Statikk og fasthetslære 87 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2019–2025 har 293–298 kandidater tatt ING0010 (Grunnleggende matematikk) ved Høgskulen på Vestlandet. Snittkarakteren blant beståtte er 2,55–2,60 (C), den vanligste karakteren er F, og 17–18 % ender på A eller B. 29,2–29,7 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2019–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 29,2–29,7 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

