- Snitt (beståtte)
- 3,21–3,27C
- Stryk
- 4–6,1 %
- Kandidater
- 387–407
- År
- 2014–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2014–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2025
snitt 3,37 blant beståtte
3,37 med stryk
35 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,21–3,27
- Snitt med stryk
- 3,01–3,13
- Strykprosent
- 4–6,1 %
- Med bokstavkarakter
- 387–407
År for år
12 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 35 | 3,37 (C) | 0 % |
| 2024 | 33–36 | 3,24–3,36 (C) | 3–6 % |
| 2023 | 31–32 | 3,39–3,45 (C) | 9–10 % |
| 2022 | 22–25 | 2,77–2,95 (C) | 4–9 % |
| 2021 | 32–33 | 3,07–3,14 (C) | 15–16 % |
| 2020 | 29–32 | 3,10–3,24 (C) | 3–7 % |
| 2019 | 37–39 | 3,38–3,44 (C) | 3–5 % |
| 2018 | 34–36 | 3,00–3,06 (C) | 3–6 % |
| 2017 | 34–36 | 2,88–2,94 (C) | 3–6 % |
| 2016 | 43–44 | 3,52 (B) | 2–5 % |
| 2015 | 38–39 | 3,22 (C) | 3–5 % |
| 2014 | 19–20 | 3,26–3,35 (C) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om SKOG100
Hva er snittkarakteren i SKOG100 ved NMBU?
Snittet blant beståtte er 3,21–3,27, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 387–407 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2014–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i SKOG100?
4–6,1 % av kandidatene har strøket i SKOG100 ved NMBU i perioden 2014–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i SKOG100?
Den vanligste karakteren i SKOG100 er B (32–34 % av kandidatene), og 41–43 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir SKOG100?
SKOG100 Skogforvaltning gir 10,0 studiepoeng ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet.
Hvem tar SKOG100?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører SKOG100?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i SKOG100?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere SKOG-emner ved NMBU
- SKOG102 Innføring i skogforvaltning
- SKOG200 Skogens biologi, økologi og produksjon
- SKOG205 Inventering og ressurskartlegging
- SKOG250 Skogforvaltning - øvingskurs i tverrfaglig analyse
- SKOG302 Flerbruk og flerbruksplanlegging i skog
- SKOG240 Skoglig driftsteknikk og logistikk
- SKOG220 Skogbehandling
- SKOG230 Ressursøkonomi og planlegging i skogbruket
- SKOG210 Skogprodukter og materialteknologi
- SKOG300 Skogplanlegging
Emner studentene på SKOG100 også tar
Fra Skogfag: studentene der tar både SKOG100 og disse.
- JORD100 Jordlære 270 kandidater
- TRE200 Treteknologi I 344 kandidater
- SKOG202 Betydningen av insekter og sopper i produksjonsskog 93 kandidater
- SKOG101 Skogteknologi 135 kandidater
- FEP201 Skader og sykdommer på skogstrær 182 kandidater
- TRE210 Trelastindustri 56 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2014–2025 har 387–407 kandidater tatt SKOG100 (Skogforvaltning) ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,21–3,27 (C), den vanligste karakteren er B, og 41–43 % ender på A eller B. 4–6,1 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2014–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 4–6,1 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

