- Snitt (beståtte)
- 3,12–3,20C
- Stryk
- 10,8–12,1 %
- Kandidater
- 98–103
- År
- 2022–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2022–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2025
snitt 3,58 blant beståtte
3,07 med stryk
28 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,12–3,20
- Snitt med stryk
- 2,75–2,85
- Strykprosent
- 10,8–12,1 %
- Med bokstavkarakter
- 98–103
År for år
4 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 28 | 3,58 (B) | 14 % |
| 2024 | 19–20 | 2,71–2,81 (C) | 15–16 % |
| 2023 | 18–20 | 3,29–3,53 (C–B) | 15–17 % |
| 2022 | 33–35 | 2,91–2,97 (C) | 3–6 % |
Ofte stilte spørsmål om SKOG202
Hva er snittkarakteren i SKOG202 ved NMBU?
Snittet blant beståtte er 3,12–3,20, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 98–103 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2022–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i SKOG202?
10,8–12,1 % av kandidatene har strøket i SKOG202 ved NMBU i perioden 2022–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i SKOG202?
Den vanligste karakteren i SKOG202 er C (30–32 % av kandidatene), og 33–35 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir SKOG202?
SKOG202 Betydningen av insekter og sopper i produksjonsskog gir 5,0 studiepoeng ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet.
Hvem tar SKOG202?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører SKOG202?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i SKOG202?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere SKOG-emner ved NMBU
- SKOG102 Innføring i skogforvaltning
- SKOG100 Skogforvaltning
- SKOG200 Skogens biologi, økologi og produksjon
- SKOG205 Inventering og ressurskartlegging
- SKOG250 Skogforvaltning - øvingskurs i tverrfaglig analyse
- SKOG302 Flerbruk og flerbruksplanlegging i skog
- SKOG240 Skoglig driftsteknikk og logistikk
- SKOG220 Skogbehandling
- SKOG230 Ressursøkonomi og planlegging i skogbruket
- SKOG210 Skogprodukter og materialteknologi
Emner studentene på SKOG202 også tar
Fra Skogfag: studentene der tar både SKOG202 og disse.
- JORD100 Jordlære 270 kandidater
- TRE200 Treteknologi I 344 kandidater
- SKOG101 Skogteknologi 135 kandidater
- FEP201 Skader og sykdommer på skogstrær 182 kandidater
- TRE210 Trelastindustri 56 kandidater
- SKOG201 Skader og sykdommer på skogstrær 35 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2022–2025 har 98–103 kandidater tatt SKOG202 (Betydningen av insekter og sopper i produksjonsskog) ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,12–3,20 (C), den vanligste karakteren er C, og 33–35 % ender på A eller B. 10,8–12,1 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2022–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 10,8–12,1 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

