- Snitt (beståtte)
- 3,26–3,31C
- Stryk
- 11,5–12,5 %
- Kandidater
- 405–421
- År
- 2014–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2014–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2025
snitt 3,00–3,18 blant beståtte
2,75–3,04 med stryk
22–25 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,26–3,31
- Snitt med stryk
- 2,86–2,92
- Strykprosent
- 11,5–12,5 %
- Med bokstavkarakter
- 405–421
År for år
12 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 22–25 | 3,00–3,18 (C) | 4–9 % |
| 2024 | 19–21 | 3,50–3,75 (B) | 14–16 % |
| 2023 | 27 | 3,59 (B) | 0 % |
| 2022 | 18–21 | 3,68–3,94 (B) | 5–11 % |
| 2021 | 29–30 | 3,70–3,77 (B) | 10 % |
| 2020 | 48–49 | 3,80–3,84 (B) | 8 % |
| 2019 | 43 | 2,56 (C) | 16 % |
| 2018 | 52–56 | 2,62–2,74 (C) | 21–23 % |
| 2017 | 45 | 2,89 (C) | 20 % |
| 2016 | 35 | 3,13 (C) | 11 % |
| 2015 | 37 | 3,71 (B) | 8 % |
| 2014 | 30–32 | 3,30–3,38 (C) | 3–6 % |
Ofte stilte spørsmål om THT261
Hva er snittkarakteren i THT261 ved NMBU?
Snittet blant beståtte er 3,26–3,31, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 405–421 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2014–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i THT261?
11,5–12,5 % av kandidatene har strøket i THT261 ved NMBU i perioden 2014–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i THT261?
Den vanligste karakteren i THT261 er B (22–23 % av kandidatene), og 40–42 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir THT261?
THT261 Innføring i vann- og avløpssystemer gir 10,0 studiepoeng ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet.
Hvem tar THT261?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører THT261?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i THT261?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere THT-emner ved NMBU
- THT100 Kommunalteknikk
- THT200 Bærekraftig overvannshåndtering
- THT271 Innføring i renseteknologi for vann og avløp
- THT201 Hurtigmetoder for måling av miljøtekniske parametre, laboratoriekurs
- THT311 Renseteknologi- vann og avløp: spesielle emner
- THT280 Desentraliserte avløpssystemer
- THT300 Planlegging og design av urbane vannsystemer
- THT310 Analyse og design av renseprosesser for vann og avløp
- THT282 Introduksjon til bærekraftige VA-systemer
- THT312 Vannforvaltning i kaldere klima
Emner studentene på THT261 også tar
- M30-VM Masteroppgave 248 kandidaterTas også på Vann- og miljøteknikk
- VANN200 Hydrologi 565 kandidaterTas også på Vann- og miljøteknikk
- TPS200 Innføring i fluidmekanikk 240 kandidaterTas også på Vann- og miljøteknikk
- TPS210 Fluidmekanikk 2: Strømningsteknikk 450 kandidaterTas også på Vann- og miljøteknikk
- TBA201 Geoteknikk 478 kandidaterTas også på Vann- og miljøteknikk
- IND200 Praktisk prosjektstyring 781 kandidaterTas også på Industriell økonomi
Kort oppsummert
I perioden 2014–2025 har 405–421 kandidater tatt THT261 (Innføring i vann- og avløpssystemer) ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,26–3,31 (C), den vanligste karakteren er B, og 40–42 % ender på A eller B. 11,5–12,5 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2014–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 11,5–12,5 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

