THT300: Planlegging og design av urbane vannsystemer
- Snitt (beståtte)
- 3,14–3,21C
- Stryk
- 10,2–11,2 %
- Kandidater
- 310–324
- År
- 2014–2023
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2014–2023. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2023
snitt 3,78–4,00 blant beståtte
3,78–4,00 med stryk
16–18 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,14–3,21
- Snitt med stryk
- 2,79–2,87
- Strykprosent
- 10,2–11,2 %
- Med bokstavkarakter
- 310–324
År for år
10 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2023 | 16–18 | 3,78–4,00 (B) | 0 % |
| 2022 | 27–30 | 3,34–3,54 (C–B) | 0 % |
| 2021 | 34–36 | 3,26–3,33 (C) | 3–6 % |
| 2020 | 38 | 2,87 (C) | 21 % |
| 2019 | 44–45 | 3,10–3,15 (C) | 11 % |
| 2018 | 43–44 | 2,97–3,03 (C) | 11–12 % |
| 2017 | 27–28 | 2,27–2,39 (D) | 18–19 % |
| 2016 | 36–37 | 3,22–3,29 (C) | 14 % |
| 2015 | 30 | 3,44 (C) | 10 % |
| 2014 | 15–18 | 3,25–3,50 (C–B) | 6–13 % |
Ofte stilte spørsmål om THT300
Hva er snittkarakteren i THT300 ved NMBU?
Snittet blant beståtte er 3,14–3,21, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 310–324 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2014–2023, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i THT300?
10,2–11,2 % av kandidatene har strøket i THT300 ved NMBU i perioden 2014–2023. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i THT300?
Den vanligste karakteren i THT300 er C (29–31 % av kandidatene), og 37–39 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir THT300?
THT300 Planlegging og design av urbane vannsystemer gir 15,0 studiepoeng ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet.
Hvem tar THT300?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hva ligger du an til i THT300?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere THT-emner ved NMBU
- THT100 Kommunalteknikk
- THT200 Bærekraftig overvannshåndtering
- THT271 Innføring i renseteknologi for vann og avløp
- THT261 Innføring i vann- og avløpssystemer
- THT201 Hurtigmetoder for måling av miljøtekniske parametre, laboratoriekurs
- THT311 Renseteknologi- vann og avløp: spesielle emner
- THT280 Desentraliserte avløpssystemer
- THT310 Analyse og design av renseprosesser for vann og avløp
- THT282 Introduksjon til bærekraftige VA-systemer
- THT312 Vannforvaltning i kaldere klima
Emner studentene på THT300 også tar
Fra Vann- og miljøteknikk: studentene der tar både THT300 og disse.
- M30-VM Masteroppgave 248 kandidater
- VANN200 Hydrologi 565 kandidater
- TPS200 Innføring i fluidmekanikk 240 kandidater
- TPS210 Fluidmekanikk 2: Strømningsteknikk 450 kandidater
- TBA201 Geoteknikk 478 kandidater
- THT302 Analyse og design av drikkevannsnett 52 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2014–2023 har 310–324 kandidater tatt THT300 (Planlegging og design av urbane vannsystemer) ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,14–3,21 (C), den vanligste karakteren er C, og 37–39 % ender på A eller B. 10,2–11,2 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2014–2023, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 10,2–11,2 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

