THT312: Vannforvaltning i kaldere klima
- Snitt (beståtte)
- 3,49–3,54C–B
- Stryk
- 5,6–5,8 %
- Kandidater
- 121–124
- År
- 2017–2019
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2017–2019. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2019
snitt 3,25–3,44 blant beståtte
2,74–2,89 med stryk
18–20 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,49–3,54
- Snitt med stryk
- 3,29–3,34
- Strykprosent
- 5,6–5,8 %
- Med bokstavkarakter
- 121–124
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 57 | 60 % | 3,72 | 0,0 % |
| Menn | 38 | 40 % | 3,53 | 0,0 % |
Av 95 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 80 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2017–2019.
År for år
3 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2019 | 18–20 | 3,25–3,44 (C) | 15–17 % |
| 2018 | 40–41 | 3,30–3,36 (C) | 10 % |
| 2017 | 63 | 3,67 (B) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om THT312
Hva er snittkarakteren i THT312 ved NMBU?
Snittet blant beståtte er 3,49–3,54, som tilsvarer bokstavkarakteren C–B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 121–124 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2017–2019, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i THT312?
5,6–5,8 % av kandidatene har strøket i THT312 ved NMBU i perioden 2017–2019. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i THT312?
Den vanligste karakteren i THT312 er B (27–28 % av kandidatene), og 50–51 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir THT312?
THT312 Vannforvaltning i kaldere klima gir 5,0 studiepoeng ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet.
Hva ligger du an til i THT312?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere THT-emner ved NMBU
- THT100 Kommunalteknikk
- THT200 Bærekraftig overvannshåndtering
- THT271 Innføring i renseteknologi for vann og avløp
- THT261 Innføring i vann- og avløpssystemer
- THT201 Hurtigmetoder for måling av miljøtekniske parametre, laboratoriekurs
- THT311 Renseteknologi- vann og avløp: spesielle emner
- THT280 Desentraliserte avløpssystemer
- THT300 Planlegging og design av urbane vannsystemer
- THT310 Analyse og design av renseprosesser for vann og avløp
- THT282 Introduksjon til bærekraftige VA-systemer
Mest tatte emner ved Fakultet for miljøvitenskap og naturforvaltning
- ECOL100 Grunnleggende økologi 2 456 kandidater
- NATF200 Vern og forvaltning av norsk natur 1 993 kandidater
- GEO100 Geologi 1 773 kandidater
- BOT100 Plantediversitet 1 511 kandidater
- ZOOL100 Generell zoologi 1 428 kandidater
- ECOL200 Generell økologi 1 333 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2017–2019 har 121–124 kandidater tatt THT312 (Vannforvaltning i kaldere klima) ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,49–3,54 (C–B), den vanligste karakteren er B, og 50–51 % ender på A eller B. 5,6–5,8 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2017–2019, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 5,6–5,8 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

